Premiéra pod holým nebom. Bažant Kinematograf vyvrcholil uvedením filmu Kobry a užovky

Bažant kinematograf, letné kino
ilustračné: SITA

Letné kino Bažant Kinematograf na Magio pláži vyvrcholilo vo štvrtok večer slovenskou premiérou českého filmu Kobry a užovky. Na premiéru do Bratislavy pri tejto príležitosti zavítali predstavitelia hlavných postáv, bratia Kryštof a Matěj Hádekovci a režisér drámy Jan Prušinovský.

Film vykresľuje príbeh dvoch bratov, Užovky a Kobry. Prvý z nich, Užovka, je stratený vo svojom vlastnom živote. Napriek štyridsiatke na krku si stále nevie nájsť ženu ani prácu, ktorá by ho robila šťastným. Užovka si čoraz viac uvedomuje, že sa mu naskytá posledná šanca so sebou niečo urobiť a najbližšiu príležitosť rozhodne nechce premárniť.

Jeho brat Kobra mu však skríži plány. Objaví sa totiž presne v čase, keď to začína vyzerať, že by Užovka mohol byť konečne šťastný. Kobra je nezodpovedné dieťa a feťák, ktorý býva s večne opitou matkou, vykráda chatky a neustále si stavia len nereálne vzdušné zámky. Užovka sa mu preto rozhodne dať poriadnu lekciu.

Kryštof Hádek (vľavo) a Matěj Hádek
SITA

Nakrúcanie bratia podľa vlastných slov zvládali bez problémov.

„Pôvodne to malo byť, že ja som ten starší problémový a Kryštof mal byť ten, ktorý chce tie niektoré veci zmeniť a pomôcť svojmu bráchovi. Nakoniec sa to vymenilo,“ povedal Matěj Hádek.

„My sme hlavne priatelia a je fajn, že môžeme spolu aj pracovať. Bol to náš sen zahrať si spoločne, ale aby to malo hlavu a pätu, aby to nebolo len o tom, že obidvaja sa venujeme tej istej profesii, tak teraz budeme spolu hrať, ale aby to bol proste príbeh o dvoch bratoch,“ poznamenal sympatický herec.

Bratov bavilo spolu hrať. „Bolo to intenzívnejšie v tom, že som sa pozeral na to, ako to robí brácho a zároveň som sa tešil z toho, že nás neangažovali do filmu len preto, že sme bratia, ale že to interpretačne zvládame,“ dodal Matěj.

Režisérovi prišlo rozdelenie úloh celkom prirodzené. „Prišlo mi to také prirodzenejšie, aby to bolo v tomto filme tak, ako to je. Kryštof je zaškatuľkovaný v takých tých pekných ľúbezných rolách, ale nesie v sebe nejakú tú temnotu a Matěj, ktorý pôsobí temne, tak je dosť romantický na to, aby zas zvládol rolu dobráka. Myslím si, že je niekedy lepšie tie charaktery trošku prehádzať,“ povedal Prušinovský.

Najväčšie pnutie vraj ako režisér zažíval z toho, či jeho film nebude divákov nudiť. „Bál som sa, či to nie je fádne, či ten záber, ktorý prezentujeme, nie je nudný, lebo mne príde zaujímavý, ale či príde zaujímavý aj niekomu inému…,“ predostrel svoje obavy.

Jan Prušinovský
SITA

Prušinovského podľa jeho slov najviac bavilo nakrúcať v autentických podmienkach.

„Našli sme lokácie, ktoré zodpovedali scenáru a na ktoré sme nemuseli vôbec siahať a to ma na tom najviac bavilo. Bavilo ma nakrúcať priamo na ulici a chodiť medzi neznámymi ľuďmi a herci sa proste pohybovali medzi nimi… Bavilo ma vymýšľať, aby to bolo celé čo najautentickejšie,“ poznamenal režisér.

Na konečný výsledok je Prušinovský napokon hrdý. „Z tohto filmu zostal vo mne napokon pocit, že som urobil niečo, za čo sa nemusím hanbiť. Keď som ho videl, mal som pocit, že to vyšlo lepšie, ako som si sám predstavoval, jednotlivé scény vyzerali lepšie a prirodzenejšie, ako som čakal. Som naň hrdý, bez ohľadu na to, ako by ho prijali diváci,“ povedal.

Za snímku, ktorú tento rok uviedli v hlavnej súťaži 50. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary, získal Kryštof Hádek na prestížnom podujatí cenu za mužský herecký výkon. Vo štvrtok film vstúpil do nezávislej distribúcie na Slovensku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk