Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dobre and dobre fb.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.facebook.com
13. marca 2018 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Prevádzku kaviarne Dobre&Dobré museli zatvoriť kvôli nedostatku zdrojov

Občianske združenie Vagus ukončilo prevádzku kaviarne Dobre&Dobré v Bratislave, ktorá mala za cieľ zapájať ľudí bez domova do pracovného procesu, informoval o tom projektový riaditeľ Vagusu Sergej Kára.

„Hlavným dôvodom je, že fungovanie kaviarne bolo treba dotovať a my sme sa rozhodli, že to obmedzené množstvo zdrojov, ktoré máme, presmerujeme do našich kľúčových aktivít, najmä do práce s ľuďmi bez domova v teréne, iných integračných projektov a do nového projektu zameraného na ukončenie bezdomovectva vďaka bývaniu,“ uviedol Kára.

Podľa Káru prevádzka kaviarne bola neudržateľná, pretože náklady boli vyššie ako majú iné kaviarne, keďže ľudia v integračnom zamestnávaní potrebujú podporu ďalších pracovníkov. Kaviarenská prevádzka, ktorá zamestnáva ľudí v plnej miere legálne a riadne platí sociálne a zdravotné odvody, je v Bratislave ťažko konkurencieschopná. Problémom je i to, že aj napriek inovatívnosti nášho projektu neexistuje žiadna systematická podpora podobného zamestnávania zo strany štátu či mesta,“ vysvetľuje Kára. Ako doplnil, za posledné mesiace sa Vagusu nepodarilo nájsť partnera zo súkromného sektora, ktorý by pokryl priebežné straty.

Úspešné tri roky

Napriek tomu považujú tento projekt za úspešný. „Za tri roky života tejto kaviarne sa nám podarilo dostať z ulice a integrovať do spoločnosti viacerých ľudí, a hlavne sa nám podarilo dokázať, že zamestnávanie ľudí bez domova je možné a má zmysel. Tisícom našich zákazníkov sme pomohli odbúrať predsudky voči ľuďom bez domova,“ zhodnotil Kára.

Kaviareň Dobre&Dobré v roku 2015 získala prestížne domáce ocenenie Via Bona Slovakia za zodpovedné podnikanie v dvoch kategóriách – cenu verejnosti a čestné ocenenie v kategórii malá a stredná firma. Značku Dobre&Dobré si občianske združenie ponechá, rovnako ako aj jej filozofiu. Ľudia bez domova budú pod týmto názvom predávať jedlo napríklad na príležitostných trhoch, uvádza projektový riaditeľ Vagusu a dodáva, že občianske združenie bude hľadať nové možnosti ako zamestnávať ľudí bez domova v iných sociálno-podnikateľských zámeroch.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X