Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Židovská ulica, Kapucínská ulica
www.facebook.com Ján Kučera
12. novembra 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Prezentácia Rozprávok zo Židovskej ulice bude v utorok

Príbehy zo zaniknutej bratislavskej židovskej štvrte tvoria príbeh publikácie s názvom Rozprávky zo Židovskej ulice, ktoré sú ďalším dielom z edície Bratislavské rozprávky. Autorkou je historička Viera Kamenická a kniha vychádza aj s jej ilustráciami. Prezentácia knihy bude v utorok 14. novembra o 18. hodine vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislavy. Informovalo o tom Občianske združenie Bratislavské rožky.

Rozprávanie sa začína v jednej z posledných pôvodných budov, ktoré stoja na Židovskej ulici, kde v súčasnosti prezentujú predmety, súvisiace so židovskou kultúrou. Sú to predmety, ktoré sa viažu na židovské sviatky i na všedné dni. „Narodila som sa neďaleko Židovskej ulice a mnohé moje milé zážitky z detstva sú spojené s touto ulicou a jej okolím. Tak, ako zanikala Židovská ulica, rozptýlili sa aj jej poslední obyvatelia a s nimi veľký kus tradičnej židovskej kultúry. Jej súčasťou sú aj rozprávky. Tie židovské vychádzajú z tisícročných skúseností, postavených na viere, na pocite spolupatričnosti, spravodlivosti, húževnatosti a vzdelaní,” uvádza autorka Viera Kamenická s tým, že niekoľko rozprávok ponúka aj jej knižka.

Súčasťou utorkovej kultúrnej akcie bude aj prezentácia publikácie od autorky Ivety Maronek s názvom Martinengo. Príbeh približuje Bratislavu 19. storočia deťom a taktiež záujemcom o históriu mesta. Šermiarsky majster, učiteľ, humanista a zakladateľ prvého zboru dobrovoľných hasičov Ferdinand de Martinengo zasvätil svoj život filantropii a spoločenskému rozvoju Bratislavy. Zaslúžil sa o zavedenie telovýchovy do škôl a založil aj viacero športových klubov. Prostredníctvom spolku Humanitas, ktorého bol zakladateľom, podporoval chudobných študentov bez rozdielu vierovyznania.

Knihy z edície Bratislavské rozprávky približujú osobnosti, ktoré boli späté s dobovou Bratislavou. Cez ich životné osudy, spracované v podobe rozprávkových príbehov, môžu mladí a aj starší čitatelia spoznávať históriu mesta. Knižnú edíciu občianske združenie vydáva od roku 2012.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X