Prezentácie nálezov na Bratislavskom hrade sa zmenia podľa odborných pripomienok

Bratislavský hrad, archeologický výskum
SITA

V časti Zimnej jazdiarne na Bratislavskom hrade, pod ktorou sú murované stavby z 1. storočia pred naším letopočtom, bude odklápacia podlaha. Ak sa zdvihne, návštevníci uvidia celý archeologický nález.

Časť prezentácie vzácnych archeologických nálezov na Bratislavskom hrade sa oproti pôvodným plánom zmení. Kancelária Národnej rady SR tak vychádza v ústrety pripomienkam odbornej i laickej verejnosti a úradov.

Kancelár Daniel Guspan dnes novinárom vysvetlil, že nález pod Zimnou jazdiarňou a nález na severozápadnom bastióne budú prekryté. V časti Zimnej jazdiarne, pod ktorou sú murované stavby antického charakteru z 1. storočia pred naším letopočtom, bude odklápacia podlaha, ak sa zdvihne, návštevníci pod sebou uvidia celý archeologický nález.

Priestor na severozápadnom bastióne sa rovnako prekryje viac než sa plánovalo, aby sa zastrešil nález, ktorý tam je, napriek tomu však zostane prístupný verejnosti.

„Kancelárii Národnej rady SR ide predovšetkým o to, aby všetky archeologické nálezy a pamiatky boli prezentované dôstojným spôsobom, ktorý bude zodpovedať ich hodnote. Vychádzame v ústrety názoru časti laickej i odbornej verejnosti,“ povedal Guspan.

Rekonštrukcia areálu Bratislavského hradu pokračuje podľa plánov, to znamená aj s výstavbou podzemných garáží. Guspan vysvetlil, že časť garáží sa možno v budúcnosti využije iným spôsobom, napríklad ako muzeálny alebo výstavný priestor, záležať bude na diskusiách. V garážach by mal zároveň pribudnúť nový výťah. Zmeny by mal do dvoch týždňov definitívne odsúhlasiť aj Krajský pamiatkový úrad.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk