Za rok 2021 boli udelené tri Zlaté záchranárske kríže a jedno čestné uznanie, za rok 2022 porota udelila štyri ocenenia a tri čestné uznania.
Prezidentka Zuzana Čaputová v Prezidentskom paláci prijala ocenených Zlatým záchranárskym krížom. Za rok 2021 boli udelené tri Zlaté záchranárske kríže a jedno čestné uznanie, za rok 2022 porota udelila štyri ocenenia a tri čestné uznania. Odborná porota za rok 2021 hodnotila 46 nominácií a v uplynulom roku 54 nominácií.
Odborná porota bola zložená z predstaviteľov zdravotníckych záchranárskych služieb, urgentnej medicíny, Slovenského Červeného kríža, Hasičského a záchranného zboru a Policajného zboru. Najnáročnejšou kategóriou na hodnotenie bola v oboch rokoch kategória Záchranársky čin profesionálneho kolektívu. V tlačovej správe o tom informoval Kateřina Budíková.
Záchrana života
V roku 2021 bolo ocenenie v kategórii Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov udelený Vladimírovi Pažinovi za záchranu chlapčeka Adama. Nešťastnú nehodu nechtiac spôsobil starý otec chlapca, keď mu poranil nohu krovinorezom. Maloletému vznikla otvorená rana a následné masívne krvácanie. Vladimír krvácanie zastavil a poskytol Adamovi prvú predlekársku pomoc a následne ho transportoval do nemocnice v Starej Ľubovni.
V kategórii Záchranársky čin profesionálneho kolektívu ocenenie získalo Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline a Obvodné oddelenia Policajného zboru Bytča za záchranu človeka z rieky Váh. Matúš Gabriel a Katarína Jánošíková zachránili topiacu sa osobu, ktorá bola zakliesnená v koreňoch liesky rastúcej z dna Váhu. Osobu z koryta rieky vytiahli za pomoci lana.
Ocenenie Zlatý záchranársky kríž si prevzal aj Adam Antl – hlavný záchranár bratislavskej záchrannej zdravotnej služby, ktorý bol zároveň vedúcim krízového štábu zasahujúceho počas tornáda v Českej republike. V tej istej veci bol ocenený Dalibor Pavlík – vedúci Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (KOS ZZS) Bratislava a Anna Pastirčíková – supervízor zmeny KOS ZZS Bratislava. Ocenenie v kategórii Záchranársky čin laickej verejnosti sa porota rozhodla neudeliť.
Okamžité reakcie
Čestné uznanie v roku 2021 získali Martin Dobre, Andriana Klačanová, Juraj Markovič, Alžbeta Žilínková, Zlatica Balážová, Mária Danišková (všetci KOS ZZS Bratislava), Monika Jankovičová, Jana Bartakovičová (obe KOS ZZS Trnava) a Andrej Figura (OS ZZS SR). Uznanie udelili aj Jurajovi Balážovi (KOS ZZS Bratislava), ktorý však v septembri 2021 podľahol následkom zranenia pri tragickej nehode.
V roku 2022 bolo ocenenie v kategórii Záchranársky čin laickej verejnosti udelené Andrejovi Kvasnicovi – operátor tiesňovej linky 155, KOS Žilina a Petrovi Krčmárovi za pôrod cez telefón. Operátor Kvasnica inštruoval budúcich rodičov, ako majú pri pôrode postupovať.
V kategórii Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov bolo ocenenie udelené Marekovi Eštokovi za zásah pri rekreačnom futbalovom zápase. Počas zápasu sa náhle zastavila srdcová činnosť príslušníka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Michalovce Štefanovi Lendačovi. Pri zástave Eštok rýchlo zareagoval a poskytol Lendačovi resuscitáciu.
Záchranársky čin
V kategórii Záchranársky čin profesionálneho kolektívu ocenenie získalo Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Nitre – Martin Svorad – veliteľ zásahu, Tibor Polonec, Vladimír Bachan, Pavol Jánošík, Michal Bais, Marcel Gemer, Peter Kováč, Valter Kmeťo, Patrik Krajčovič, Juraj Pilka, Jozef Gála, Roman Zaujec, Ondrej Kúdela, Tomáš Slamka za záchranné práce pri požiari bytu v dome s opatrovateľskou službou pre seniorov. Na mieste činu evakuovali ohrozených ľudí a hasili objekt. Celkovo bolo evakuovaných sto osôb.
V tej istej kategórii bolo ocenenie udelené aj Hasičskému a záchrannému útvaru hlavného mesta Bratislavy – Petrovi Moravčíkovi, Lukášovi Žažovi, Marekovi Kosorínovi, Radoslavovi Bičanovi, Lukášovi Provazníkovi, Radkovi Pivovarčimu, Borisovi Katerinčinovi, Zdenkovi Wiechovi a Miroslavovi Dubanovi za záchranu života kolegu.
Príslušníci vyšetrovali silné zadymenie ulice, ktoré sa šírilo z pece, kde jej majiteľ pálil ľudské pozostatky. Keď majiteľ zistil, že príslušníci jeho činnosť odhalili, začal po nich strieľať, pričom jedného zasiahol dvomi ranami do hornej časti tela. Jeho kolegovia ho pohotovo ošetrili.
Čestné uznanie
Čestné uznanie v roku 2022 získal Jozef Vrábel za dekompresiu hrudníka punkčnou ihlou. Účastník dopravnej nehody mal sériovú zlomeninu rebier, tenzný pneumotorax, podozrenie na zlomeninu ľavej hornej a dolnej končatiny a ďalšie vnútorné poranenia. Bolo nevyhnutné vykonať dekompresiu hrudníka punkčnou ihlou.
Čestné uznanie porota udelila zdravotnej sestre Jane Tahotnej a operátorovi tiesňovej linky 155 Jurajovi Jamborovi (KOS Nitra) za úspešné použitie automatického externého defibrilátora (AED). Pomoc staršiemu mužovi poskytla Tahotná v jednom z nákupných centier. Na AED ju upozornil operátor tiesňovej linky.
Čestné uznanie bolo ďalej udelené Okresnému riaditeľstvu Hasičského a záchranného zboru v Žiline – Miroslavovi Korduliakovi, Tomášovi Hodasovi, Jozefovi Milcovi, Jozefovi Vráblovi, Patrikovi Vaľkomu a Miroslavovi Chladnému za pomoc pri požiari stavby tunela Višňové. Zo zadymenej tunelovej rúry evakuovali dve intoxikované osoby, ktoré sa im podarilo zachrániť.
Čestné uznanie za výnimočný prínos porota udelila Jánovi Vidovi, ktorý zbieral podklady o umiestnení a dostupnosti prístroja AED. Šíril osvetu, na základe ktorej prístroje pribúdali v povinnej výbave mestskej polície či dobrovoľných hasičských zborov. V uplynulom roku bol ich počet dvetisíc a pomohli zachrániť viac ako 880 životov. Ján Vido stál pri zrode registra AED na Slovensku. Porota sa rozhodla cenu neudeliť v kategórii Najkurióznejší čin.