Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezidentsky vlak.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Národné technické múzeum v Prahe
3. júla 2018 Zaujímavosti od Eva Vašková Diskusia()

Prezidentský vlak môžete v Múzeu dopravy obdivovať počas dvoch dní

Prví muži niekdajšieho Československa využívali na svoje cesty často aj vlaky. Ako cestoval taký Masaryk či Beneš aktuálne najlepšie vedia v bratislavskom Múzeu dopravy. Zastavil tam totiž Prezidentský vlak.

Na trati Bratislava – Košice v najbližších dňoch zastaví doslova exkluzívna súprava vozňov. Historický Prezidentský vlak je jedinečným výstavným projektom. Vďaka nemu je možné nahliadnuť napríklad do salónneho vozňa, ktorým zvykol cestovať T. G. Masaryk či František Ferdinand dʹ Este.

Projekt Prezidentský vlak pripravilo Národné technické múzeum v Prahe v spolupráci s Českými dráhami a rovnako aj Železnicami Slovenskej republiky. Aj takto si chcú pripomenúť a stať sa súčasťou osláv 100. výročia Československej republiky.

Zaujímavé informácie

„Salonní vozy zařazené ve vlaku, který bude prezentován v českých i slovenských městech, sloužily československým prezidentům v několika etapách a jsou s nimi spojeny významné události. Např. v květnu 1945 se vracel vozem Aza 1-0080 do Prahy prezident Beneš s chotí, vozem Salon 001 zase cestoval v říjnu 1968 z Bratislavy do Prahy na oslavy 50. výročí založení republiky a ustavení federace prezident Ludvík Svoboda. Zajímavé informace o cestách prezidentů přiblíží návštěvníkům výstava umístěná v jednom z vozů Prezidentského vlaku,“ uvádza k výstave Karel Ksandr, generálny riaditeľ Národného technického múzea v Prahe.

V bratislavskom Múzeu dopravy zastaví Prezidentský vlak 3. júla. Obdivovať jedinečnosť historických prezidentských „IC-čiek“ budú môcť návštevníci múzea od 15. do 17. hodiny. Na druhý deň, 4. júla bude expozícia prístupná od 10. do 19. hodiny. Keďže vozeň je muzeálnym exponátom, návštevníci ho budú môcť obdivovať iba zvonku.

Následne sa vlak vyberie na svoju ďalšiu stanicu v Nitre (6. 7.). Pokračovať bude do Zvolena (8. 7.). „Píšťalka výpravcu mu zapíska“ aj na stanici Lučenci (9. 7.) a Žiline (11. 7.). A hoci bude piatok 13., Prezidentský vlak určite šťastlivo dorazí do svojho cieľa na východnom Slovensku, do Košíc. Salónny vozeň F. Ferdinanda dʹ Este zostane v Múzeu dopravy v Bratislave až do 14. júla, potom celú expozíciu čakajú opäť v Čechách. Od Zlína až po Prahu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X