V areáli na Majakovského ulici v blízkosti Horského parku v Bratislave niekto vyrúbal 14 stromov. Občianski aktivisti upozorňujú, že ide o nelegálny výrub. Prípadom sa už zaoberá polícia.
Ako uviedla hovorkyňa bratislavského Starého Mesta Nora Gubková, stromy boli vyrúbané bez povolenia mestskej časti, miestny úrad prípad zadokumentoval a rieši ho už aj Okresný úrad Bratislava.
Občianski aktivisti zo združenia Mičurín, známi bojom o zachovanie rovnomenného kúpaliska v areáli Iuventy na Búdkovej ulici, upozornili aj na búranie skladu na Majakovského ulici. Podľa aktivistov za tým stojí investor, ktorý tam chce postaviť novú bytovku.
„Zatiaľ čo sa kompetentní tvária, že hľadajú nové využitie areálu, niekto tu búra budovu štátu, údajne so súhlasom Ministerstva školstva, seká stromy a bagruje, podľa prvotných informácií, to všetko bez povolení Miestneho úradu Staré Mesto,“ upozorňuje združenie Mičurín.
Podľa hovorkyne Starého Mesta Gubkovej investor má stavebné povolenie ešte z roku 2007. No búranie skladu v areáli na Majakovského ulici Staré Mesto zatiaľ nepovolilo. Podľa Gubkovej stavebník poslal žiadosť o búracie povolenie 12. novembra, no úrad zatiaľ povolenie nevydal.
Ministerstvo školstva uviedlo, že búraná budova je dlhodobo nevyužívaná, nie je v nej žiadny hnuteľný majetok štátu a bola vybudovaná v roku 1967 na pozemku, ktorý v súčasnosti nie je majetkom štátu. Súčasný vlastník pozemku pritom požadoval za užívanie objektu trhové nájomné spolu s adekvátnou náhradou za jeho užívanie v predošlom období.
Ministerstvu prišiel 21. septembra list od právneho zástupcu spoločnosti Park Residence, s. r. o., so žiadosťou o odstránenie objektu, vzhľadom na jeho nevyhovujúci technický stav a možné ohrozenie života, zdravia a majetku pracovníkov pri stavebných prácach. Právny zástupca spoločnosti pritom v tomto liste oznamoval, že jeho klient je ochotný znášať všetky náklady spojené s odstránením stavby, ktoré podľa odborného odhadu stavebného scenára vyčíslili na 42 630 eur bez DPH.
Ministerstvo následne preverilo skutočnosti o technickom stave objektu a stavebný inžinier potvrdil havarijný stav budovy. Podľa odborného posúdenia by bola prípadná rekonštrukcia, ktorá je prakticky nemožná, neúmerne drahá, a ako najvhodnejšie riešenie navrhli odstránenie stavby.
„Ministerstvo je toho názoru, že havarijný stav objektu zapríčinil aj zosuv svahu, ktorý bol do značnej miery zapríčinený aj v dôsledku nedostatočných zabezpečovacích prác na stabilizácii a zabezpečení výkopu stavebnej jamy a podchytenia predmetného objektu zo strany spoločnosti Park Residence, s. r. o.,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Vzhľadom na technickú hodnotu objektu, ktorú znalec stanovil na 6 256 eur, a ktorú náklady na jeho prípadnú opravu výrazne prevyšujú, minister na návrh Vyraďovacej komisie ministerstva rozhodol o likvidácii objektu podľa zákona o správe majetku štátu a súvisiacich predpisov. O týchto skutočnostiach listom informovali právneho zástupcu spoločnosti Park Residence, s. r. o.
Ministerstvo tiež súhlasilo s návrhom spoločnosti na demontáž objektu a jeho ekologickú likvidáciu, ako aj likvidáciu stavebného odpadu. Právneho zástupcu spoločnosti upovedomili, že o akomkoľvek ďalšom postupe, ako aj prípadnej lehote na odstránenie stavby ho oboznámi ministerstvo po získaní všetkých potrebných povolení. Ministerstvo požiadalo stavebný úrad o povolenie na odstránenie stavby. Keďže dodnes nedostalo žiadne povolenie, akékoľvek stavebné zásahy do objektu zo strany spoločnosti či stavebníka boli bez akéhokoľvek vedomia a súhlasu ministerstva.
Rezort sa preto obrátil na spoločnosť Park Residence, s. r. o., ako aj jej právneho zástupcu so žiadosťou o bezodkladné zastavenie akýchkoľvek zásahov do objektu. Zároveň ministerstvo kontaktovalo príslušné orgány na zdokumentovanie stavu.