Pri Ruskej ambasáde v Starom Meste nesie ulica nové meno Borisa Nemcova, časť sa stále volá po starom

Stare mesto ulica pomenovanie.jpg

Nemcov patril medzi najvýraznejších politikov ruskej liberálnej opozície a odvážne poukazoval na korupciu v spoločnosti aj v najvyšších kruhoch ruskej politiky.

V Starom Meste pribudla ulica a chodník Borisa Nemcova. Ako informuje hovorca mestskej časti Matej Števove, štyri dni po invázii ruských vojsk na Ukrajinu ohlásila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová zámer pomenovať ulicu, na ktorej sídli Veľvyslanectvo Ruskej federácie, po zavraždenom ruskom opozičnom politikovi.

Dnes je zámer realitou, časť Godrovej ulice sa odteraz volá Ulica Borisa Nemcova a chodník pozdĺž ambasády má názov Chodník Borisa Nemcova,“ uviedol Števove.

Nechceme umelo prepisovať naše dejiny, preto značná časť ulice bude ďalej niesť meno slovenského básnika, jazykovedca, publicistu a učiteľa Samuela Godru,“ dodala starostka.

Priestor pre stretnutia

Slávnostného odhalenia novej uličnej tabule a pamätnej tabule na chodníku sa zúčastnila aj dcéra zavraždeného ruského politika Žanna Nemcovová.

Názvoslovné zmeny sú súčasťou reakcií Starého Mesta na vojnu, ktorú vo februári rozpútalo na Ukrajine Rusko. Mestská časť pristúpila aj k zrušeniu vyhradených parkovacích miest veľvyslanectva.

Verejný priestor pred ambasádou sa tak uvoľnil pre pohyb ľudí a rovnako pre pamätné stretnutia, ktoré tu na počesť obetí režimu Vladimira Putina pravidelne organizujú aktivisti,“ vysvetlil Števove s tým, že na pôvodne parkovacích miestach dnes nie je možné parkovať a chodníky slúžia v plnej miere chodcom.

Kritik autoritárskeho režimu

Vítam, že sa metropola Slovenska pridala k Prahe, Washingtonu či Vilniusu, kde taktiež premenovali priestranstvá pred ruskými veľvyslanectvami po zavraždenom kritikovi autoritárskeho režimu prezidenta Vladimira Putina Borisovi Nemcovovi,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Pripomenul, že Nemcov patril medzi najvýraznejších politikov ruskej liberálnej opozície a odvážne poukazoval na korupciu v spoločnosti aj v najvyšších kruhoch ruskej politiky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk