Pri starostlivosti o domácnosť je upratovanie jednou z časovo najnáročnejších domácich prác. Uľahčiť si ho môžete napríklad voľbou kvalitných prípravkov alebo si kúpiť automatizovaný vysávač. Docieliť perfektnú čistotu je zrejme nemožné. Mať doma čisto je však naozaj dôležité, aby sme mali vytvorený ideálny priestor pre život. Ako čo najlepšie upratovať, no pritom ušetriť čas?

Pexels pixabay 48889.jpg
Foto: Pexels

Ako docieliť perfektnú čistotu v domácnosti? Domáce práce vám môže uľahčiť vysávač!

Pomocníci k perfektnej čistote

Medzi skvelých pomocníkov na bežné upratovanie patrí predovšetkým kvalitný vysávač. Odstránite ním nečistotu omnoho lepšie ako klasickou metlou a rovnako redukuje aj množstvo prachu v domácnosti. Vysávač by mal byť teda nevyhnutnosťou aj pre alergikov. Okrem klasického sú dnes k dispozícii aj robotické vysávače, ktoré fungujú samostatne, pričom si nevyžadujú vašu obsluhu. To vám dokáže ušetriť množstvo času, pričom si môžete nastaviť ako často a v akej hodine bude vysávač pracovať.

Okrem robotického vysávača už existujú aj prístroje, ktoré na robotickom princípe podlahu umývajú. Ak chcete staviť na klasiku môžete zvoliť aj manuálnych pomocníkov – veľmi vhodné sú napríklad klasické mopy, ktorými viete podlahy naozaj hĺbkovo vyčistiť a docieliť tak požadovanú čistotu. Na utieranie prachu je ideálne používať handričku a vodu. Následne môžete nábytok presprejovať sprejom na leštenie alebo na nábytok, aby ste docielili lesklý vzhľad.

Všetky zrkadlá a lesklé plochy je vhodné prebehnúť leštidlom, aby vyzerali lesklo a čisto. Hromadia sa nich totiž odtlačky, ktoré nevyzerajú dobre a na slnku udierajú do očí. Čo sa týka upratovania kúpeľne, je vhodné voliť silnejšie prípravky, ktoré si poradia s nečistotami na batériách, či na obkladačkách. Medzi skvelé produkty však patrí aj klasický prach na šúchanie, ktorý odstráni akúkoľvek nečistotu. Je zároveň univerzálny a použijete ho na milión činností. Prípravky je možné voliť klasické, ale veľmi obľúbené sú aj rôzne prírodné varianty, ktoré sú neškodlivé k vašej pleti a rovnako nimi do vody nevypúšťate chemikálie.

Systematické upratovanie je základom úspechu

Medzi najdôležitejšie aspekty samotného upratovania patrí určite voľba správnej stratégie. Každý máme určitý spôsob ako upratujeme tak, aby to bolo pre nás rýchle a efektívne. Určením stratégie viete ušetriť veľa času a tiež máte istotu, že žiadnu plochu nevynecháte. Ideálne je začať umývaním prachu, najprv vodou s prípravkom, následne presprejovaním a doleštením. Následne by ste mali miestnosť dôkladne povysávať aj pod plochami ako posteľ, či gauč. Tretím krokom je zmývanie. Nezabúdajte ani na dôkladné vysávanie/vyprášenie kobercov, kde sa hromadí množstvo prachu a nečistôt.

Ak budete postupovať takýmto systémom pri všetkých miestnostiach zaručene na nič nezabudnete. Pri upratovaní kúpeľne a kuchyne sa samozrejme postup trochu mení, keďže ide o miestnosti so špeciálnym vybavením. Nezabudnite tiež niekoľkokrát do roka vyčistiť aj lustre, chladničky, vnútorné skrinky a poodťahovať nábytok, aby sa vám v interiéri nehromadil nezdravý prach. Miestnosti, ktoré používate najčastejšie by ste mali stroho poupratovať každý deň, aby ste vytvorili antibakteriálne prostredie.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk