Príbeh sídla SNG ukážu svetu na medzinárodnom bienále architektúry v Benátkach

SNG
SITA

Výstavný projekt o osude sídla Slovenskej národnej galérie (SNG) sprístupnia odbornej verejnosti vo štvrtok 26. mája presne o 15.15 hod. v pavilóne Českej republiky a Slovenskej republiky. V poradí 15. ročník bienále sa pre verejnosť otvorí 28. mája a potrvá do 27. novembra 2016.

Slovensko zastupuje dielo Starosť o architektúru: vyzvanie arché architektúry do tanca/Care for Architecture: Asking the Arché of Architecture to Dance od Benjamína Brádňanského, Petra Hájka, Víta Haladu, Jána Studeného a Mariána Zervana vybrala v januári spomedzi 24 prihlásených 7-členná medzinárodná porota pod vedením Adama Gebriana (CZ). Informovala o tom SNG, ktorá vlani koncom októbra vyhlásila konkurz na projekt. Víťazný projekt vybrala deväťčlenná odborná porota.

Pre projekt sa porota rozhodla práve preto, že prezentuje Slovensko cez príbeh sídla SNG. „Podľa nášho názoru ide o jednu z mála stavieb nedávnej minulosti na Slovensku, ktorá má potenciál zaujať široké medzinárodné publikum. Nejde ale len o predstavenie stavby vo veľkom modeli (v mierke 1:17,78), ale o predstavenie celého procesu: od úvah o vzniku takejto stavby, cez jej prípravu, rôzne fázy projektu, realizácie, užívania, cez následné chátranie, diskusiu o uzavretí a možnom búraní, až po súťažné návrhy rôznych slovenských architektov na rekonštrukciu. Zápas o túto stavbu je priesečníkom mnohých frontových línií architektonických i mimoarchitektonických,“ píše sa v stanovisku poroty zverejnenom na webe SNG.

Porota pripomína, že desaťtisíce návštevníkov bienále architektúry sa vďaka projektu dozvedia, „že v Bratislave existuje takáto mimoriadna stavba s dôležitým obsahom, a že ju môžu v budúcnosti navštíviť. Dozvedia sa aj to, aký je stav architektonického uvažovania o galérii na Slovensku“. Verí, že projekt prináša nádej pre ďalšie stavby s podobným osudom v Čechách, na Morave a na Slovensku a pomôže zmeniť názory na viaceré z nich.

Mnohé skvelé stavby s dôležitým kultúrno-spoločenským obsahom, ktoré vznikli v Československu pred rokom 1989, sú dodnes často kritizované, vysmievané, niekedy dokonca nenávidené spravidla iba a jedine z dôvodu situácie (doby, ideológie, politického systému), v akých tieto stavby vznikli. Považujeme to za problém (škodu a omyl), ktoré je treba široko verejne diskutovať a expozícia na benátskom bienále poskytne výbornú šesťmesačnú platformu celému radu takýchto diskusií a reflexií,“ uviedla porota.

Téma 15. medzinárodné bienále architektúry v Benátkach znie Reporting from the Front. Ako tvrdí kurátor bienále Alejandro Aravena, treba vyhrať veľa bitiek a posunúť mnoho hraníc, aby sme zlepšili kvalitu obývaného prostredia, a teda aj kvalitu života ľudí. „Chceli by sme, aby ľudia, ktorí prídu na 15. medzinárodné bienále architektúry v Benátkach, videli: príbehy úspechov, ktoré stoja za to, aby sme ich vyrozprávali, exemplárne príklady, ktoré stojí za to zdieľať, v ktorých architektúra spôsobila, spôsobuje a bude spôsobovať zmenu v týchto zápasoch a hraniciach,“ cituje SNG vyjadrenie kurátora bienále.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk