Priestor pred hlavnou stanicou do konca augusta obnovia

Bratislava, Hlavná stanica
SITA

V mestskom rozpočte majú na to vyčlenených 200-tisíc eur. Plán má viac ako štyridsať opatrení a týka sa čistoty, dopravy, zelene a nového mobiliáru.

„Chceme opraviť chodníky, vymeniť obrubníky a lavičky, zjednotiť odpadkové koše, dať nové dopravné značenia. Budeme čistiť aj zastávky,“ zhrnul primátor Ivo Nesrovnal.

„Chceme zúžiť stredné parkovisko, z ktorého pôjde bezbariérový chodník k budove železnice,“ pokračoval Nesrovnal s tým, že chcú aj presunúť stanovište taxíkov. Premiestnia aj stánky s občerstvením. Staré lavičky nahradia jednomiestnymi lavičkami, aby sa na nich nedalo ležať. Ako doplnil viceprimátor Milan Černý, do konca augusta by mali byť v prevádzke aj eskalátory pri električkovej trati.

Obnova bude vo viacerých fázach, aby zbytočne nekomplikovala mestskú hromadnú dopravu. Mesto Bratislava a Dopravný podnik Bratislava budú verejnosť informovať o všetkých plánovaných zmenách v doprave. Samospráva očakáva, že investor, ktorý má v tomto priestore investičný zámer, ho do konca roka 2016 stihne.

„Keďže tento priestor je pod zmluvou so spoločnosťou, ktorá tu plánuje investovať a celý ho prestaviť, my sme túto spoločnosť o našom zámere informovali,“ podotkol Nesrovnal.

Súčasný bratislavský primátor Nesrovnal sa v minulosti netajil tým, že riešením zlého stavu priestoru pred bratislavskou hlavnou stanicou je vypovedanie zmluvy s investorom. Spoločnosť Transprojekt totiž výstavbu chystá už roky, dodnes stavať nezačali. Projekt má byť pritom podľa Zmluvy o budúcej kúpnej zmluve uzavretej v roku 2010 hotový do konca budúceho roka.

Nesrovnal na vypovedanie zmluvy s investorom vyzýval ešte ako mestský poslanec, pokračoval v tom aj keď sa stal bratislavským primátorom. Súčasné vedenie Bratislavy zmluvu k prestavbe okolia Hlavnej stanice Bratislava nakoniec nevypovie. Radnica počká, či investor do stanoveného termínu projekt uskutoční. Ak to nestihne, zmluva s investorom vyprší a potom mesto plánuje vyhlásiť na revitalizáciu priestoru medzinárodnú súťaž.

Spoločnosť Transprojekt má pri stanici do konca roka 2016 vybudovať infraštruktúru, cesty a križovatky i podzemnú električkovú trať. Za plnej prevádzky má tiež postaviť novú železničnú stanicu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk