Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislava. Foto: ilustračné, pixabay.com
24. februára 2020 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Príjmy hlavného mesta narastú vďaka zvýšenej dani z nehnuteľnosti o 12 miliónov

Na stránke mesta je už zverejnený prehľad opráv ciest a chodníkov, ako aj projektov, ktoré sa budú z týchto peňazí financovať.

Príjmy hlavného mesta narastú vďaka zvýšenej dani z nehnuteľnosti o 12-miliónov. V tlačovej správe o tom informoval hovorca magistrátu Bratislavy Peter Bubla.

Ďalších 10-miliónov eur navyše je z finančnej podpory vlády, ktorú kabinet odsúhlasil pre Bratislavu na svojom výjazdovom rokovaní koncom minulého roka,“ uvádza sa v správe. Zmenu rozpočtu aj s konkrétnymi návrhmi, ako budú peniaze využité, by mali mestskí poslanci schvaľovať už na budúcotýždňovom zastupiteľstve.

Prehľad opráv a projektov

Mestskí poslanci budú mať na zasadnutí zastupiteľstva okrem iných materiálov na stole aj návrh na zmenu rozpočtu. Zapracované sú v ňom nové príjmy, ktoré tento rok pritečú do mestskej kasy zo zvýšenej dane z nehnuteľností.

Vedenie mesta jasne deklarovalo, že tieto navyše získané peniaze do mestskej kasy použije na projekty, z ktorých budú profitovať všetci Bratislavčania. Že tieto financie budú investované do opravy ciest a chodníkov a do zásadného skvalitnenia verejného priestoru v Bratislave a všetci Bratislavčania dostanú informáciu, na čo sa takto získané peniaze použijú,“ píše sa v správe mesta.

Na stránke mesta je už zverejnený prehľad opráv ciest a chodníkov, ako aj projektov, ktoré sa budú z týchto peňazí financovať.

Viac opráv vďaka príjmom

Vďaka vyšším príjmom do rozpočtu mesta sa opraví namiesto pôvodne plánovaných 12 kilometrov až 57 kilometrov jazdných pruhov.

Z najrozsiahlejších opráv, ktoré sa budú realizovať, možno spomenúť napríklad ulice Herlianska, Hradská, Štepná – Pri kríži či Jiráskova. Vo všetkých týchto prípadoch sa okrem nového povrchu vozovky bude v opravovaných úsekoch robiť aj nový povrch chodníkov vrátane bezbariérových priechodov,“ informuje hlavné mesto.

Opravy, zeleň a mobiliár

Z navyše získaných peňazí bude možné realizovať aj ďalších takmer 40 projektov. „Možno spomenúť napríklad Hodžovo námestie, na ktorom bude opravená fontána, doplní sa zeleň, osvetlenie, kamerový systém aj WiFi,“ uvádza magistrát.

Peniaze pôjdu aj do opravy mestských hradieb, upravená bude promenáda pod hradom Devín, pribudne tu zeleň, nový mobiliár a osvetlenie. Časť financií sa použije na revitalizáciu Sadu Janka Kráľa, rozsiahlejšou úpravou prejde Železná studnička a Kamzík.

Vďaka tomu, že sme získali tieto peniaze navyše na opravy ciest, chodníkov a verejného priestoru, vieme z bežného rozpočtu realizovať aj veci, na ktoré by pravdepodobne financie buď nezostali, alebo nezostali v dostatočnom objeme – či už je to napríklad nákup nových autobusov, zabezpečenie klimatizácie vo vozidlách MHD či nákup zariadenia, vybavenia pre domovy seniorov. V neposlednom rade nám tieto prostriedky umožňujú znižovať zadlženie mesta,“ uzavrel magistrát.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X