Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Národný onkologický ústav
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
29. septembra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Primár z Národného onkologického ústavu Tomáš Š. sa priznal k prijatiu úplatku

Onkológ Tomáš Š. z Národného onkologického ústavu (NOÚ) sa priznal k prijatiu úplatku. Informáciu ústavu potvrdil obhajca lekára.

V tlačovej správe, ktorú poskytla hovorkyňa NOÚ Viktória Vasilenková, sa uvádza, že „Tomáš Š. je obvinený zo spáchania trestného činu prijímania úplatku, ku ktorému sa pri výsluchu priznal. Z tohto dôvodu prokurátor rozhodol, že bude vyšetrovaný na slobode“.

Vasilenková ďalej informovala, že Tomáš Š. sa k dnešnému dňu vzdal funkcie primára oddelenia klinickej onkológie a funkcie námestníka riaditeľa pre stratégiu, rozvoj, výskum a vzdelávanie. Až do právoplatného rozhodnutia príslušných orgánov, teda až do právoplatného skončenia veci, nebude tento lekár vykonávať lekársku prax v NOÚ.

Polícia potvrdila, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru v utorok v priestoroch Národného onkologického ústavu v Bratislave zadržal jednu osobu, ktorá je dôvodne podozrivá zo spáchania korupčného trestného činu. Osoba bola zadržaná pri preberaní finančnej hotovosti od príbuzného liečeného pacienta v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, spresnil hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

Potvrdil, že polícia muža obvinila z trestného činu prijímania úplatku. V prípade dokázania viny lekárovi hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Hovorca ďalej uviedol, že vzhľadom na výsledky vykonaných procesných úkonov bude obvinená osoba stíhaná na slobode. Podľa medializovaných informácií malo ísť o preberanie 50-eurového úplatku.

Národný onkologický ústav prijal ešte v roku 2011 Akčný plán boja proti korupcii, ktorý je každý rok aktualizovaný o viaceré opatrenia a nariadenia s cieľom zvýšiť transparentnosť všetkých aktivít NOÚ, nielen v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Vasilenková uviedla, že pacienti, ale aj zamestnanci ústavu môžu akýkoľvek podnet nielen v súvislosti s podozrením na korupčné správanie oznámiť prostredníctvom e-mailových adries [email protected], [email protected] a [email protected]

V NOÚ bola zriadená pozícia nemocničného ombudsmana, ktorej cieľom je zvýšiť ochranu práv pacientov, prijímať a riešiť podnety rôzneho charakteru vrátane podnetov v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Jedným z najnovších opatrení v boji proti korupcii prijatým začiatkom tohto roka bolo zriadenie Komisie na preverovanie podnetov, sťažností a oznámení o korupčnom správaní, ktorá je poverená zaoberať sa každým podaným podnetom. V prípade požiadania o súčinnosť orgánmi činnými v trestnom konaní je NOÚ pripravený túto súčinnosť v medziach zákona poskytnúť, dodala hovorkyňa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X