Primátor Bratislavy nesúhlasí s rušením mestských častí, priestor na zmeny vidí skôr v kompetenciách

Magistrat bratislava mesto.jpg

Reforma samospráv sa má uskutočniť k dátumu komunálnych volieb v roku 2022.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo nesúhlasí s rušením mestských častí, ako to v pripravovanej reforme samospráv predstavilo Ministerstvo financií SR (MF SR).

Mestské časti predstavujú jedinečné identity Bratislavy tak, ako ju poznáme a sú jej neoddeliteľnými súčasťami. Starostky a starostovia, tiež poslankyne a poslanci odvádzajú vo svojich mestských častiach dôležitú prácu. Úvahy o ich zrušení preto nie sú namieste,“ uviedol Vallo v stanovisku pre agentúru SITA.

Diskusia a zmeny

Priestor na diskusiu a prípadné zmeny vidí skôr v kompetenciách jednotlivých úrovní bratislavskej samosprávy tak, aby dôslednejšie rešpektovali ich zmysel.

Reforma samospráv sa má uskutočniť k dátumu komunálnych volieb v roku 2022. V dokumente Moderné a úspešné Slovensko to v pondelok uviedlo MF SR.

Úspora financií

Reforma má priniesť skvalitnenie služieb, ktoré mestá a obce poskytujú svojim občanom a rovnako jednoduchšiu orientáciu občanov v systéme fungovania samospráv.

Zároveň má ísť o úsporu financií vynakladaných na riadenie miest a obcí.

Reformné plány zahŕňajú napríklad aj zrušenie mestských častí v Bratislave a Košiciach. V praxi by teda obe slovenské metropoly mali byť riadené iba magistrátom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk