Primátor kontroloval stav kapacít v nocľahárňach pre ľudí bez domova, takéto sú výsledky

Postele_skrinky_nesrovnal.jpg

V súvislosti so zimným počasím a spätnou väzbou od poskytovateľov sociálnych služieb mesto každoročne monitoruje kapacitné stavy v nocľahárňach, ktoré slúžia na prenocovanie ľudí bez domova počas mrazivých dní.

Z tohto dôvodu primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal vo štvrtok 15. decembra navštívil troch poskytovateľov sociálnych služieb v nízkoprahových nocľahárňach, ktoré poskytujú sociálne služby na pomoc ľuďom bez domova na území hlavného mesta SR Bratislavy, aby osobne skontroloval stav kapacít zariadení.

Ide o pravidelnú kontrolu pripravenosti mesta v prípade vzniku skutočne kritickej situácie, keď napr. dlhodobo klesne teplota vzduchu vonku pod -10 stupňov Celzia a v súvislosti s tým o možné kapacitné navýšenie takýchto zariadení o prístelky, spacie vaky či iný potrebný materiál. „Snažíme sa monitorovať situáciu s ľuďmi bez domova tak, aby sme v prípade príchodu tuhých mrazov vedeli reagovať rýchlo. V prípade potreby sme tak ako každý rok, aj tento rok pripravení postaviť stanový tábor,“ vysvetlil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal svoju návštevu v nocľahárňach.

Po historicky prvom oficiálnom sčítaní organizovanom v novembri tohto roka žije na ulici v Bratislave minimálne 2 064 ľudí. Výsledky sčítania a výskumu chce mesto použiť pri komunikácii so štátnymi orgánmi pri hľadaní spoločného systémového riešenia, pretože doteraz Bratislava financovala poskytovanie sociálnych služieb a zabezpečovanie ubytovania pre sociálne znevýhodnených občanov z vlastných zdrojov na úkor iných činností hlavného mesta.

V budúcoročnom rozpočte mesto vyčlenilo na riešenie týchto sociálnych problémov pol milióna eur, čo je viac ako tento aj predchádzajúci rok. Ako poznamenal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, „snahou mesta je, aby spolupráca so subjektmi pomáhajúcimi ľuďom bez domova bola v nasledujúcich rokoch nastavená správne. A tak sa zároveň stal efektívnejším a účelnejším aj systém pomoci pri zabezpečení ubytovania, ktoré týmto ľuďom popri stálej práci, zdravotnej starostlivosti či finančnej podpore chýba najviac.“

Najstaršou bratislavskou nocľahárňou pre ľudí bez domova v Bratislave je Mea Culpa na Hradskej 2/B v MČ Vrakuňa s kapacitou 36 lôžok, z ktorých je 8 lôžok vyčlenených pre ženy. Ďalším z troch registrovaných poskytovateľov nocľažnej služby s dvoma nocľahárňami na Ivánskej ceste a Hradskej ulici s celkovou kapacitou 125 lôžok je OZ Domov pre každého. Posledným z takýchto poskytovateľov sociálnych služieb na území mesta Bratislavy je nocľaháren Depaul blízko bratislavského letiska s kapacitou 200 lôžok pre ľudí bez prístrešia z Bratislavy a okolia.

Podľa zisteného skutkového stavu na základe vykonaného monitoringu je mesto pripravené v prípade potreby zabezpečiť núdzové navýšenie kapacít v existujúcich nocľahárňach, zvýšiť činnosť terénnej sociálnej služby, otvorenie denných centier na prenocovanie, transporty do nocľahární, mobilný výdaj stravy atď. V súčasnosti intenzívne prebieha monitoring kapacít všetkých zariadení poskytujúcich možnosť nocľahu či prechodného bývania, resp. pobytových sociálnych služieb pre ľudí bez domova. Mimovládne organizácie hlásia síce zvýšenie kapacít, ale stav zatiaľ nie je alarmujúci.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk