Primátor podnikol prvé kroky k transparentnejším a otvorenejším výberový konaniam

Mestske zastupitelstvo vallo transparentnost vyber mesto bratislava.jpg
Foto: bratislava.sk

Záujem o zmenu fungovania mestských podnikov, rozpočtových a príspevkových organizácií mesta mal primátor Bratislavy Matúš Vallo dlhodobo.

Jeho snahou je, aby podniky plnili verejný záujem, efektívne vynakladali prostriedky mesta a najmä, aby v ich orgánoch pôsobili odborníci. „Mojím cieľom bolo zmeniť doteraz zaužívanú prax, že do orgánov týchto spoločností boli ľudia vyberaní politicky. Preto som so skupinou odborníkov niekoľko mesiacov pripravoval návrh nových transparentných pravidiel výberu ľudí do vedenia týchto podnikov. Chcem, aby vo vedení a v orgánoch spoločností vlastnených alebo ovládaných mestom sedeli naslovovzatí odborníci,“ priblížil M. Vallo.

Podrobný manuál transparentných výberových konaní bol predložený na zastupiteľstvo, ktoré sa s ním stotožnilo a návrh schválilo. Do programu zastupiteľstva bol zároveň doplnený návrh na zmenu dozorných rád a predstavenstiev niektorých mestských podnikov (OLO, BVS, DP, METRO).

Jedným z dôvodov bolo, že mesto nemalo dostatočné informácie, aby si pochybnosti o hospodárení mestských podnikov vedelo zodpovedne verifikovať a plniť si tak svoje akcionárske práva – zabezpečiť riadne, odborné a efektívne hospodárenie týchto podnikov. Ďalším dôvodom je aj to, aby proces výberových konaní bol maximálne transparentný, pretože predstavenstvá zohrávajú v navrhovanom procese výberových konaní svoju úlohu.

Tieto kroky majú viesť k efektivite

Zmeny v predstavenstvách sú dočasné, do skončenia výberových konaní, ktoré predpokladáme v lete. Zároveň sa členovia týchto dočasných predstavenstiev nebudú môcť zúčastniť pripravovaných výberových konaní, aby nemohli vznikať pochybnosti o ich transparentnosti.

Takýto medzikrok si vynútila aktuálna situácia a tiež informácie, ktoré vzbudzujú oprávnené pochybnosti o výhodnosti niektorých zmluvných záväzkov a o efektívnosti použitia financií mesta.

Tento proces považujeme za dočasné riešenie, ktoré má vyriešiť krízovú situáciu a previesť mestské podniky do momentu, kým sa začnú transparentné výberové konania, po ktorých riadiace funkcie obsadia odborníci vybratí odbornou komisiou a nie politikmi. A to všetko v otvorenom procese pod dohľadom verejnosti,“ uzatvoril primátor M. Vallo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk