Primátor zmenil rozhodnutie, ak ho požiadajú, aby hlasovanie rozdelil, bude o tom uvažovať

Ivo Nesrovnal, hazard
SITA

Ak primátora hlavného mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala požiadajú, aby hlasovanie o zákaze hazardu v meste rozdelil na kategórie, bude o tom premýšľať. Primátor to vo štvrtok povedal s tým, že to môžu byť predsedovia poslaneckých klubov, ktorí zastupujú poslancov, finančná komisia, ktorá je hlavnou komisiou pre hazard alebo petičný výbor.

„Zatiaľ sa tak však nestalo. Postupujem tak, že hlasovanie nerozdelím a nech to navrhne nejaký poslanec. Ak sa niekto relevantný na mňa obráti, až potom budem o tom uvažovať,“ pripomenul primátor a dodal, že koná na základe mandátu petičného výboru. Ten zastupuje vyše 136-tisíc Bratislavčanov, ktorí chcú absolútny zákaz hazardu tak, ako to umožňuje zákon. „Druhý mandát, ktorý mám, je mandát mestského zastupiteľstva z 26. januára, keď ma 39 mestských poslancov požiadalo o to isté, teda, aby som predložil úplný zákaz hazardu v meste,“ pripomenul Nesrovnal.

Predseda finančnej komisie Ján Budaj vo štvrtok povedal, že čaká taký návrh, ktorý je podľa predstáv primátora. Budaj vo februári hlasoval za zákaz hazardu v Bratislave.

Primátor chce, aby mestskí poslanci opäť rokovali a hlasovali o návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o zákaze hazardu na území hlavného mesta na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Bratislavskí mestskí poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva vo štvrtok 16. februára rozhodli o tom, že približne tristo herní z mesta nezmizne. VZN o zákaze hazardu v Bratislave muselo schváliť zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou, čo sa však nestalo, za návrh hlasovalo 24 poslancov zo 41 prítomných. Aby zastupiteľstvo VZN prijalo, chýbal jeden hlas poslanca.

Alibizmus primátora hlavného mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala v otázke zákazu hazardu podľa občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify už nepozná žiadne hranice. Ako sa uvádza v stanovisku aliancie, primátor by sa už mal konečne rozhodnúť, koho záujmy vlastne zastupuje, či ako šéf petičného výboru záujmy menšiny, z ktorej tiež iba časť chce úplný zákaz herní a kasín, alebo ako primátor väčšiny obyvateľov Bratislavy, ktorá je za prísnejšiu a adresnú reguláciu hazardu.

„Pán primátor veľmi dobre vie, čo je správne, čo chce väčšina a čo chce značná časť mestských poslancov, a to reguláciu hazardných hier na úrovni 21. storočia, a nie prohibíciu z konca 19. storočia. Napriek tomu marí úspešnosť hlasovania, aby si mohli poslanci slobodne vybrať medzi všeobecne záväzným nariadením (VZN) o zákaze a VZN regulujúcim hazard. Preto vyzývame predsedov poslaneckých klubov, ktorí zastupujú poslancov, ako aj finančnú komisiu, ktorá je hlavnou komisiou pre hazard, aby navrhli primátorovi rozdelené hlasovanie v súlade s aktuálne platným zákonom, teda aby poslanci mohli regulovať hazard a rozhodnúť, kde by mohli ostať prevádzky,“ povedal zástupca aliancie Tomáš Szmrecsányi.

Podľa vyhlásenia aliancia podporuje, aby v záujme všetkých obyvateľov Bratislavy zostali luxusné herne a kasína v hoteloch a obchodných priestoroch. „Tento krok zabezpečí zachovanie kontroly nad hazardom v Bratislave, prinesie financie do mestskej pokladnice, znemožní vznik nelegálnych herní a zabráni tomu, aby nad herňami prevzalo kontrolu podsvetie. Regulácia hazardu bude mať pozitívny vplyv aj na zachovanie turistickej atraktivity hlavného mesta,“ dodal Szmrecsányi.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk