Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
les, drevo
ilustračné: SITA
21. mája 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Primátora znepokojili vyhlásenia Lesov SR o ťažbe na Devínskej Kobyle a Vydrici

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal požiadal ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú o stretnutie v súvislosti s potrebou intenzívnejšej ochrany lesov v Malých Karpatoch a v okolí Bratislavy.

„Nedávno som o tejto téme rokoval s ministrom životného prostredia Lászlóom Sólymosom, ale tento týždeň ma veľmi znepokojili vyjadrenia Lesov SR, ktoré nenašli legitímne dôvody na zastavenie ťažby dreva v miestach ako Devínska Kobyla alebo Vydrica. Navyše na Devínskej Kobyle vraj vyčlenili iba 25 percent územia bez ťažby. To je pre mňa ako primátora necitlivé voči Bratislavčanom,“ povedal Nesrovnal.

„Bratislava sa ako hlavné mesto pýši veľkým bohatstvom – obrovským množstvom zelených lesov. Ako primátor som si vedomý svojej povinnosti chrániť toto bohatstvo. Názor, že prímestské lesy v okolí Bratislavy majú byť hospodárskou plantážou patrí do minulého storočia. Dnes chceme zdravé lesy ako priestor pre športové, rekreačné aktivity a oddych. Spolu s mnohými ľuďmi chceme pre Malé Karpaty vyšší stupeň ochrany a je načase, aby týmto hlasom začali lepšie počúvať a rozumieť aj na ministerstve a v štátnych lesoch,“ uviedol Nesrovnal.

Plánovaná ťažba

Lesy SR sa rozhodli v najbližšom období uskutočniť spracovanie kalamitnej hmoty, ako aj takzvanú výchovnú ťažbu v mladších porastoch a v minimálnom rozsahu i neodkladnú obnovnú ťažbu. „Dôvodom tohto rozhodnutia je dodržanie zákonného termínu spracovania kalamity, ktorý je šesť mesiacov od jej zaevidovania. Obnovná ťažba bude výlučne s cieľom dosiahnutia prirodzenej obnovy pôvodných drevín Devínskej Kobyly,“ vysvetlil riaditeľ Odštepného závodu Smolenice Ivan Danček.

Štátne Lesy SR nenašli legitímny dôvod na úplné zastavenie ťažby dreva v lokalite Devínska Kobyla a Vydrica v Bratislave. „Lesy Slovenskej republiky na posilnenie verejnoprospešných funkcií vyčlenili zóny bez zásahu, ktorých výmera je vyše 280 hektárov, čo predstavuje takmer 25 percent z celkovej plochy lesov Devínskej Kobyly,“ povedal vedúci lesnej správy Bratislava Martin Knurovský. Dodal, že v tejto zóne sa budú spracovávať len suché a vyvrátené stromy v záujme bezpečnosti návštevníkov lesa.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X