Prinášame vám rady, ako sa nestať obeťou počas nadchádzajúceho Sviatku všetkých svätých

Sviatok všetkých svätých
Ľudia kladúci kvety na hroby svojich príbuzných. Foto: SITA

Sviatok všetkých svätých sa nezadržateľne blíži. Okrem toho, že mnohí si v tomto období spomínajú na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi živými, toto obdobie je aj príležitosťou pre zlodejov či vandalov. Prinášame vám preto niekoľko rád, ako eliminovať možnosť stať sa obeťou počas sviatkov. 

Rady, ako sa nestať obeťou počas nadchádzajúcich sviatkov, spísala nedávno Mestská polícia v Nitre, ktorá ich zverejnila na svojej webovej stránke. Rady sa však rovnako hodia aj pre obyvateľov Bratislavy a okolia.

„Počas prác na hrobovom mieste si dávajte zvýšený pozor na svoje odložené veci. Majte ich stále na očiach, či už skrášľujete hrob alebo idete odhodiť odpad do smetnej nádoby, prípadne si idete napustiť vodu pre kvety. Najlepšie je – veci (tašky) si neodkladať. A ešte lepšie je zobrať si na cintorín len najnutnejšie pracovné prostriedky a ostatné veci nechať doma,“ radí mestská polícia.

Ako ďalej polícia dodáva, peňaženku či iné cenné veci na cintorínoch občania nepotrebujú. „Nielen v tomto období sa na cintorínoch, v ich blízkom okolí, na parkoviskách či v prostriedkoch hromadnej dopravy pohybujú aj organizované skupiny vreckárov. Častými obeťami sú dámy a ich kabelky či tašky, ktoré nie sú bezpečne uzatvorené. Páni si zas musia dať pozor na veci, ktoré si väčšinou dávajú do zadných vreciek nohavíc alebo do vonkajších vreciek kabátov či búnd,“ vysvetľuje polícia.

Polícia radí, pokiaľ si občania svoje cennosti nechcú nechať doma, kabelky je vhodné nosiť krížom cez plece, bezpečne uzatvorené, pričom dotykom ruky majú byť neustále pod kontrolou. Pánom polícia odporúča, aby si peňaženky, doklady, mobily či iné cennosti schovávali do vnútorných vreciek, kde sa dá ich prítomnosť neustále cítiť a akýkoľvek neželaný pohyb okamžite zaregistrujete. „Platí však pôvodná rada – najlepšia prevencia je nechať cenné veci doma a na cintorín si so sebou berte len to najnutnejšie,“ zdôraznila polícia.

Ak už ku krádeži dôjde, treba ju nahlásiť polícii aj správcovi cintorína. „Každú krádež, drobnú či väčšiu, a tiež každé poškodenie hrobu nahláste polícii. Najlepšie hneď po zistení. Rovnako je vhodné upozorniť a informovať o tom i správcu cintorína. Ten bude môcť rýchlo zaviesť efektívne opatrenia, aby sa podobné skutky minimalizovali. Rovnako môžete polícii nahlásiť pohyb akejkoľvek osoby, ktorá sa vám zdá podozrivá. Príslušníci prídu na miesto a oznam vyhodnotia. Možno práve vďaka vám z ulíc zmizne ďalší zlodej,“ uvádzajú mestskí policajti.

Polícia zároveň upozorňuje, že nie je skutok ako skutok a ak občan zistí na svojom hrobovom mieste škodu väčšieho rozsahu, prípadne mu bola odcudzená vec, ktorá má hodnotu vyššiu než 266 EUR, či vás niekto okradol za pomoci násilia alebo hrozbou bezprostredného násilia, treba kontaktovať priamo Policajný zbor Slovenskej republiky. „Takéto a podobné skutky sú kvalifikované ako trestné činy. Nie sú to činy, ktoré sa dajú označiť za priestupky a ich spoločenská nebezpečnosť je podstatne väčšia,“ objasnila polícia.

K ďalšej rade, ktorú polícia odporúča občanom, je to, že si majú dávať pozor na umiestnenie sviečky. V tomto prípade netreba podceňovať otvorený oheň, ale treba si dobre rozmyslieť, kde postavíte kahanec či sviečku. Ako uvádza polícia, horiace predmety by ste nemali klásť do blízkosti vencov, umelých či suchých kvetov a už vôbec nie do ich stredov, hoci to mnohokrát pôsobí esteticky. „Predídete tomu, že váš hrob sa vznieti. Síce aj to môže krátkodobo pôsobiť efektne, ale o takýto svetelný efekt ste určite záujem nemali. Navyše, nielen vence bývajú umelé, umelé sú i kahance, čo znamená, že sú veľmi horľavé, predovšetkým tie lacnejšie, ktoré nie sú od certifikovaného výrobcu a následkom tepla sa rozlejú a vznietia,“ píše sa na webovej stránke polície.

Ďalšou prevenciou pred poškodením majetku je podľa polície poistka na náhrobný kameň. Ako uvádza polícia, niektorí občania si chcú uctiť pamiatku svojich zosnulých hodnotnejším pomníkom, náhrobným kameňom či dokonca sochou. Polícia radí, ak patríte k takýmto ľuďom aj vy, je vhodné uvažovať o investícii do poistenia rodinného hrobu. „Pozostalí to ocenia pri vandalských činoch, ktoré nie sú ojedinelé ani na cintorínoch. Poisťovacie spoločnosti ponúkajú tento druh poistenia buď zvlášť, alebo ako súčasť poistenia domácnosti,“ uviedla nitrianska mestská polícia.

Návštevníci hrobov by si mali dávať pozor aj pri parkovaní. „Už počas bežného pracovného dňa vodiči i chodci vidia i pociťujú zvýšený pohyb motorových vozidiel. Ako každý rok i tento treba očakávať, že v blízkosti cintorínov bude pohyb áut i osôb eskalovať. Parkujte so svojim vozidlom tak, aby ste nespôsobovali prekážku v cestnej premávke, aby ste nesťažovali jazdu iným vodičom, aby ste nepozornosťou neohrozovali chodcov, ktorých bude v tomto čase a na týchto miestach o mnoho viac, ako v iné dni,“ píše polícia.

Ako ďalej policajti dodávajú, chodcom radia, aby si so sebou zobrali reflexnú vestu, prípadne rôzne reflexné predmety na odev alebo na tašku, z dôvodu lepšej viditeľnosti v tme. „Chodcom tiež radíme, aby sa vždy dobre poobzerali, kým vstúpia na vozovku, aby naivne nepočítali s tým, že každý jeden vodič im bude dávať absolútnu prednosť na priechode,“ napísali mestskí policajti.

Polícia zároveň dodáva, že k tomu, aby neprichádzalo k dopravným nehodám, zraneniam či k ukladaniu pokút, stačí jediné a tým je dodržiavať dopravné značenie a všeobecnú právnu úpravu zákona o cestnej premávke.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk