Prioritami rozpočtu Bratislavy na rok 2019 sú doprava, bezpečnosť, výstavba a životné prostredie

Poslanci mestskeho zastupitelstva rozpocet.jpg
Zdroj: bratislava.sk

Poslanci mestského zastupiteľstva v Bratislave jednomyseľne schválili vyrovnaný rozpočet na rok 2019 vo výške 490 miliónov eur.

Oproti minuloročnému rozpočtu je vyšší o 120 miliónov eur. Bežné príjmy oproti minuloročnému rozpočtu narastú o 15 percent. Priority schváleného rozpočtu sú doprava, bezpečnosť, výstavba a životné prostredie. Zabezpečí pokračovanie rozbehnutých dopravných projektov a zároveň vzniknú aj nové investičné projekty. Na investičné projekty sa použije 101 miliónov eur.

Jednou z hlavných priorít rozpočtu je doprava a najmä parkovanie v meste. Mesto chce investovať do spustenia celomestskej parkovacej politiky a výstavby viacerých parkovacích plôch. Na výstavbu parkovacích miest a záchytných parkovísk sa použije 1,8 milióna eur. Ďalších 90-tisíc eur pôjde na systém plateného parkovania, čo znamená, nákup parkomatov, databázu klientov alebo správu digitálneho pasportu parkovacích miest. Takisto sa vytvorí informačný systém pre regulované parkovanie.

Budú sa financovať aj veľké investičné projekty

Z rozpočtu sa budú financovať aj veľké investičné projekty ako rekonštrukcia karlovesko-dúbravskej električkovej radiály a príprava petržalskej električky. Financie sa použijú tiež na modernizáciu existujúcich električkových tratí a do prípravy na výstavbu nových tratí. Modernizácia sa týka predovšetkým ružinovskej a vajnorskej radiály. Nové trate zahŕňajú predĺženie električkovej trate po terminál osobnej integrovanej dopravy (TIOP) Lamačská brána, predĺženie trate po TIOP Ružinov, ako aj do Podunajských Biskupíc. Dotácia z rozpočtu pre Mestský dopravný podnik bude 71,5 milióna, čiže o 13 miliónv viac ako vlani. Investovať sa bude takisto do nových cyklotrás, rekonštrukcií ciest, chodníkov a križovatiek. Rozpočet počíta i s auditom energetickej efektívnosti budov vo vlastníctve mesta.

Z mestského rozpočtu bude financovaný aj Metropolitný inštitút Bratislava, ktorý bude mať za úlohu rozvoj mesta v oblasti urbanizmu, architektúry, dát, tvorby politík a správy mesta. Na činnosť inštitútu mesto vyčlenilo 1,4 milióna eur. Peniaze pre inštitút sa použijú v prvom rade na prípravu architektonických súťaží pre Námestie SNP, Kamenné a Komenského námestie, kúpele Grössling, ako aj na podporu bývania v hlavnom meste a nájomných bytov. Metropolitný inštitút, ktorý začne fungovať od prvého apríla, posilní postavenie mesta v rokovaniach s developermi a investormi.

V pláne sú aj investície do výstavby nových rekreačných atrakcií

Magistrát takisto počíta s investovaním do mestskej polície. Primátor Matúš Vallo už v minulosti uviedol, že by chcel mestskej polícii zvýšiť rozpočet o milión eur. Cieľom je predovšetkým zvýšenie bezpečnosti obyvateľov hlavného mesta. Okrem zvýšenia platov a prijatia nových policajtov sa peniaze z rozpočtu použijú na rozvoj kamerového systému a nové vybavenie pre policajtov. Celkovo je pre mestskú políciu vyčlenených 9,7 milióna eur, čo je v porovnaní s minulým rokom o 1,3 milióna viac.

V oblasti životného prostredia chce mesto investovať do zlepšenia kvality a atraktivity Mestských lesov, čo súvisí s ich nedávnou zonáciou. Plánuje investovať do výstavby nových rekreačných atrakcií, ako sú napríklad drevená vyhliadka alebo kontaktné mini zoo.

Bratislava použije peniaze z rozpočtu aj na viaceré pilotné projekty v oblasti sociálnej starostlivosti, pomoci ľuďom bez domova a seniorom, prevencie a bezpečnosti v oblasti drog v ohrozených lokalitách. Viac peňazí pôjde aj na podporu sociálnych služieb, ako napríklad podpora nocľahární pre bezdomovcov alebo podpora stredísk osobnej hygieny.

Som rád, ze sme dokázali presvedčiť poslancov, že hlasovali o návrhu rozpočtu jednomyseľne. Rozpočet podčiarkuje našu snahu o väčšiu bezpečnosť, zvýšenie kvality verejného priestoru, udržateľnosti dopravy a investícií do životného prostredia,“ zhodnotil schválenie rozpočtu primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk