Prioritou novej starostky Starého Mesta je riešenie územných projektov a efektívna komunikácia

Starostka stare mesto bratislava 100 dni.jpeg
Zdroj: Staré Mesto

Svojich prvých 100 dní v úrade hodnotí starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová ako veľmi dobré. Za najväčší úspech považuje zlepšenie komunikácie s občanmi, napríklad pri rekonštrukciách ulíc Blumentálska alebo Židovská.

Po nástupe do funkcie sa nová starostka zaoberala personálnymi otázkami a rozpočtom. „Boli sme prvou samosprávou, ktorá mala už v decembri prijatý rozpočet, za čo by som chcela veľmi poďakovať všetkým poslancom,“ povedala starostka. Staré Mesto vyhlásilo ešte v januári tri transparentné výberové konania na vedúcich oddelení kultúry, školstva a investičného oddelenia, ktoré v týchto dňoch končia. Výberové konania boli robené nad rámec zabehnutých štandardov – napríklad do výberových komisií boli prizvaní aj poslanci mestskej časti.

Od 1. januára 2019 sme v staromestských školách a škôlkach zvýšili plat pedagogických a nepedagogických zamestnancov v priemere o 12,5%,“ konštatovala Aufrichtová. Staré Mesto zvyšovalo platy nad rámec zákona a išlo o historicky najvyššie zvýšenie platov v staromestských školách a škôlkach.

Založili aj skupinu na informovanie verejnosti

Zuzana Aufrichtová popri hodnotení Stavebného úradu spomenula aj problémové projekty Eurovea, Blumentálska, Židovská a prerokovanie územného plánu zóny Mudroňova. Nové vedenie sa snažilo proces realizácie projektu Rekonštrukcie Blumentálskej ulice urobiť maximálne transparentným, čo sa podľa jej slov aj podarilo. Vedenie mestskej časti tiež rokovalo s obyvateľmi a zabezpečilo ich účasť na projekte nápravy nezákonnej rekonštrukcie ulice Židovská.

Starostka založila pracovnú skupinu GIS ZA Staré Mesto. „Sú to ľudia, ktorí sa venujú územnému plánovaniu a priemetu do geografických informačných systémov,“ vysvetlila Aufrichtová. Hlavným cieľom skupiny je zabezpečiť, aby väčšina informácii o fungovaní mestskej časti nebola prezentovaná iba tabuľkovou či textovou formou, ale aby sa dala nájsť na mape. Napríklad povolenia na výrub stromov, rozkopávka, stavebné povolenia, informácie ohľadom bezpečnosti a iné.

Podpísali niekoľko rozhodujúcich memoránd

V Starom Meste starostka založila aj Oddelenie stratégie a projektového riadenia, ktoré za 3 mesiace spracovalo 4 projekty v celkovej hodnote dotácií za približne 400 000 eur. Medzi nimi sú aj dva medzinárodné projekty Horizon 2020, jeden zameraný na turizmus a druhý na vodozádržné opatrenia. Podľa starostky Starého Mesta je dôležité, aby mestská časť hľadala aj externé zdroje financovania na pokrytie rozvojových aktivít.

V rámci rozvojovej spolupráce podpísala starostka memorandá o spolupráci s primátorom Hlavného mesta Bratislavy Matúšom Vallom, so županom BSK Jurajom Drobom v oblasti školstva a sociálnej politiky a taktiež previazania dotačných schém, ktoré umožňujú jednotlivým žiadateľom realizujúcim svoje projekty na území Starého Mesta získavať viaczdrojové financovanie. Ďalšie memorandum o spolupráci bolo podpísané aj s Fakultou architektúry STU.

Prioritou v Starom Meste je bezpečnosť

Starostka Zuzana Aufrichtová považuje za najdôležitejšiu prioritu v mestskej časti otázku bezpečnosti. Preto Staré Mesto zakúpilo Dobrovoľnému hasičskému zboru obce hasičské vozidlo za 8-tisíc eur, ktoré po repase z grantu MV SR bude mať hodnotu 150-tisíc eur. Počet dobrovoľných hasičov za posledný polrok narástol na 17 členov a z kategórie C sa presunuli do kategórie B. „Tento dobrovoľný hasičský zbor plánuje pracovať s deťmi, organizovať letný tábor, v ktorom by chlapcom a dievčatám ukázali systém práce dobrovoľných hasičov,“ doplnila starostka Zuzana Aufrichtová.

Taktiež aj komunikácia s mestskou políciou je dôležitým bodom ohľadne bezpečnosti v Starom Meste. Mestská časť s ňou preto intenzívne komunikuje a zdieľa s ňou dáta o priestupkoch, prečinoch a trestných činoch. Staré Mesto podieľa na spoločnom projekte vzniku špeciálnej policajnej stanice a posilnením kamerového systému na Obchodnej ulici.

V oblasti zelene a čistoty prostredia starostka zriadila Staromestskú hliadku, ktorej úlohou je pomáhať s čistotou a poriadkom v Starom Meste. „Je to tím dvoch ľudí, ktorí chodia po meste, reagujú a riešia drobné problémy, ktoré trápia Staromešťanov – keď nájdu nevysypaný kôš, zabezpečia nápravu, pozbierajú smeti a polámané konáre, pozametajú lístie,” povedala Zuzana Aufrichtová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk