Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Starostka stare mesto bratislava 100 dni.jpeg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: Staré Mesto
18. marca 2019 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Prioritou novej starostky Starého Mesta je riešenie územných projektov a efektívna komunikácia

Svojich prvých 100 dní v úrade hodnotí starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová ako veľmi dobré. Za najväčší úspech považuje zlepšenie komunikácie s občanmi, napríklad pri rekonštrukciách ulíc Blumentálska alebo Židovská.

Po nástupe do funkcie sa nová starostka zaoberala personálnymi otázkami a rozpočtom. „Boli sme prvou samosprávou, ktorá mala už v decembri prijatý rozpočet, za čo by som chcela veľmi poďakovať všetkým poslancom,“ povedala starostka. Staré Mesto vyhlásilo ešte v januári tri transparentné výberové konania na vedúcich oddelení kultúry, školstva a investičného oddelenia, ktoré v týchto dňoch končia. Výberové konania boli robené nad rámec zabehnutých štandardov – napríklad do výberových komisií boli prizvaní aj poslanci mestskej časti.

Od 1. januára 2019 sme v staromestských školách a škôlkach zvýšili plat pedagogických a nepedagogických zamestnancov v priemere o 12,5%,“ konštatovala Aufrichtová. Staré Mesto zvyšovalo platy nad rámec zákona a išlo o historicky najvyššie zvýšenie platov v staromestských školách a škôlkach.

Založili aj skupinu na informovanie verejnosti

Zuzana Aufrichtová popri hodnotení Stavebného úradu spomenula aj problémové projekty Eurovea, Blumentálska, Židovská a prerokovanie územného plánu zóny Mudroňova. Nové vedenie sa snažilo proces realizácie projektu Rekonštrukcie Blumentálskej ulice urobiť maximálne transparentným, čo sa podľa jej slov aj podarilo. Vedenie mestskej časti tiež rokovalo s obyvateľmi a zabezpečilo ich účasť na projekte nápravy nezákonnej rekonštrukcie ulice Židovská.

Starostka založila pracovnú skupinu GIS ZA Staré Mesto. „Sú to ľudia, ktorí sa venujú územnému plánovaniu a priemetu do geografických informačných systémov,“ vysvetlila Aufrichtová. Hlavným cieľom skupiny je zabezpečiť, aby väčšina informácii o fungovaní mestskej časti nebola prezentovaná iba tabuľkovou či textovou formou, ale aby sa dala nájsť na mape. Napríklad povolenia na výrub stromov, rozkopávka, stavebné povolenia, informácie ohľadom bezpečnosti a iné.

Podpísali niekoľko rozhodujúcich memoránd

V Starom Meste starostka založila aj Oddelenie stratégie a projektového riadenia, ktoré za 3 mesiace spracovalo 4 projekty v celkovej hodnote dotácií za približne 400 000 eur. Medzi nimi sú aj dva medzinárodné projekty Horizon 2020, jeden zameraný na turizmus a druhý na vodozádržné opatrenia. Podľa starostky Starého Mesta je dôležité, aby mestská časť hľadala aj externé zdroje financovania na pokrytie rozvojových aktivít.

V rámci rozvojovej spolupráce podpísala starostka memorandá o spolupráci s primátorom Hlavného mesta Bratislavy Matúšom Vallom, so županom BSK Jurajom Drobom v oblasti školstva a sociálnej politiky a taktiež previazania dotačných schém, ktoré umožňujú jednotlivým žiadateľom realizujúcim svoje projekty na území Starého Mesta získavať viaczdrojové financovanie. Ďalšie memorandum o spolupráci bolo podpísané aj s Fakultou architektúry STU.

Prioritou v Starom Meste je bezpečnosť

Starostka Zuzana Aufrichtová považuje za najdôležitejšiu prioritu v mestskej časti otázku bezpečnosti. Preto Staré Mesto zakúpilo Dobrovoľnému hasičskému zboru obce hasičské vozidlo za 8-tisíc eur, ktoré po repase z grantu MV SR bude mať hodnotu 150-tisíc eur. Počet dobrovoľných hasičov za posledný polrok narástol na 17 členov a z kategórie C sa presunuli do kategórie B. „Tento dobrovoľný hasičský zbor plánuje pracovať s deťmi, organizovať letný tábor, v ktorom by chlapcom a dievčatám ukázali systém práce dobrovoľných hasičov,“ doplnila starostka Zuzana Aufrichtová.

Taktiež aj komunikácia s mestskou políciou je dôležitým bodom ohľadne bezpečnosti v Starom Meste. Mestská časť s ňou preto intenzívne komunikuje a zdieľa s ňou dáta o priestupkoch, prečinoch a trestných činoch. Staré Mesto podieľa na spoločnom projekte vzniku špeciálnej policajnej stanice a posilnením kamerového systému na Obchodnej ulici.

V oblasti zelene a čistoty prostredia starostka zriadila Staromestskú hliadku, ktorej úlohou je pomáhať s čistotou a poriadkom v Starom Meste. „Je to tím dvoch ľudí, ktorí chodia po meste, reagujú a riešia drobné problémy, ktoré trápia Staromešťanov – keď nájdu nevysypaný kôš, zabezpečia nápravu, pozbierajú smeti a polámané konáre, pozametajú lístie,” povedala Zuzana Aufrichtová.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X