Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľudia zapaľujú sviečky počas verejného zhromaždenia pri príležitosti výročia sviečkovej manifestácie.
ilustračné: SITA
21. marca 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Pripomenieme si 30. výročie Sviečkovej manifestácie, akcia sa začne stredajšou manifestáciou

Slovensko si 25. marca pripomenie 30. výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody v roku 1988 sa skončilo tvrdým policajným zásahom. Hlavným organizátorom spomienky bude Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v spolupráci s Fórom kresťanských inštitúcií.

„Uplynie 30 rokov od momentu, keď pokojne modliaci sa veriaci so sviečkami v rukách boli napadnutí príslušníkmi vtedajšieho režimu na jednom z bratislavských námestí. Práve na tomto mieste si chceme opätovne pripomenúť, že je dôležité na to nezabudnúť a pamätať na tých, čo za tým stáli. Pamätať a oceniť ich úsilie a túžbu po zmene. Sme radi, že si ich hrdinské činy môžeme pripomenúť na troch hlavných podujatiach – na svätej omši v Katedrále sv. Martina, na pietnom zhromaždení s kladením vencov pri pamätníku na Námestí Eugena Suchoňa a koncertom v Redute s príhovormi čestných hostí. Týmto si pripomenieme zápas za občianske a náboženské slobody počas obdobia socializmu. Naše podujatie má ekumenický a občiansky charakter,“ povedal o zámere spomienky výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský.

Viacero podujatí

Spomienka začne Manifestáciou za život v stredu na Hviezdosalvovom námestí. Program začne o 16.30 hod. Hudobným programom pre rodiny s deťmi a o 17. hodine bude manifestácia. V rámci nej vystúpia napríklad Marcela Dobešová, Vladimír Krčméry, Zuzana Brixová, Juraj Šúsť či Marek Machata. Viac TU.

Slávnostné podujatie pri príležitosti 30. výročia Sviečkovej manifestácie sa uskutoční v nedeľu 25. marca. Zúčastnia sa na ňom emeritný prezident Spolkovej republiky Nemecko Joachim Gauck a prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Slávnosť sa pripravuje pod záštitou predsedu Národnej rady SR Andreja Danka, ktorý taktiež prisľúbil účasť. Prvé dve časti sú určené pre verejnosť. Svätá omša v bratislavskej Katedrále sv. Martina sa začne o 10.30 hod. a pietne zhromaždenie s kladením vencov je naplánované na 18. hodinu. Vystúpi na ňom katolícky disident a aktivista, ktorý patril k organizátorom Sviečkovej manifestácie, bývalý predseda Slovenskej národnej rady František Mikloško. Tretia časť, koncert v Redute so začiatkom o 19. hodine, bude pre pozvaných hostí.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X