Pripravte sa na obmedzenia: Pripravuje sa ďalšia rekonštrukcia električkovej trate

Kolaz bratislava vajnorska dopravny podnik.jpg
Foto: Dopravný podnik Bratislava - koláž BratislavaDen.sk

Dopravný podnik Bratislava (DPB) sa zaviazal k novému míľniku v urbanistickej vizii mesta. Máme pre vás špeciálne zvesti o projekte, ktorý zmení vaše cestovanie električkou zo Zlatých pieskov do srdca mesta.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) pristupuje k ďalšiemu významnému projektu. Najnovšie je v pláne zlepšiť cestovanie električkovou dopravou zo Zlatých pieskov do centra mesta a naopak.

Zastaralá Vajnorská radiála dostáva novú premenu. Táto kľúčová trať prechádzajúca popri Kuchajde a končiaca pri Zlatých pieskoch dostáva významnú inováciu. Nová rýchlosť, komfortné zastávky, spoľahlivejšia prevádzka a zvýšená bezpečnosť. Príde aj na zníženie nákladov na údržbu.

Dopravný podnik Bratislava vajnorská radiala
Foto: Dopravný podnik Bratislava

Primátor Matúš Vallo vyzdvihol tento významný projekt, komentuje: „Je to ďalší významný krok k tomu, aby naša mestská hromadná doprava bola spoľahlivejšia, bezpečnejšia a rýchlejšia. Som rád, že sa podarilo získať peniaze z eurofondov a môžeme sa pustiť do práce, aby sme aj z Vajnorskej radiály urobili modernú, bezpečnejšiu, rýchlejšiu a aj tichšiu trať. Zlepšovanie verejnej dopravy je dlhodobo jednou z našich najvýznamnejších priorít a potvrdzuje to aj tento projekt Vajnorskej radiály.“

Práce na opravách

Vznik trate siaha až do 50. rokov minulého storočia, s poslednými väčšími zmenami v roku 1993. Teraz je čas na zmenu. Predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský zdôraznil význam týchto zmien: „Vajnorská radiála trpí výrazným investičným dlhom. Ide o náročný projekt z hľadiska prípravy a zabezpečenia náhradnej dopravnej obsluhy územia. Som však presvedčený, že naši cestujúci výsledok prác ocenia a ich čakanie na spoj, či jazda po novej trati, budú po dokončení oveľa príjemnejšie. Prejazd traťou ocenia aj naši kolegovia vodiči, ktorí museli doposiaľ jazdiť úsekmi so zníženou rýchlosťou.“

Dopravný podnik Bratislava vajnorská radiala
Foto: Dopravný podnik Bratislava

Práce na opravách budú prebiehať v častiach, najskôr hrubá stavba a potom dokončovacie práce. Na začiatku je nutné rozobrať existujúcu trať, koľajové zvršky aj zastávky. Ako uvádza DPB, nasledovať bude v priestore električkového koridoru vybudovaný nový otvorený koľajový zvršok a zastávkové ostrovčeky budú zvýšené pre potreby cestujúcich so zníženou pohyblivosťou a matky s kočíkmi.

Nástupiská budú mať nový prístrešok, označník a elektronické infotabule zobrazujúce odchody spojov tak, aby zastávky spĺňali všetky štandardy modernej MHD. Rekonštruované budú aj stožiare trakčného vedenia, kde dôjde k obnove ich povrchov a k aplikácii nového náteru antracitovej farby.

Obmedzenia v doprave

Všetko sa začne 5. októbra 2023 a potrvá až do konca júna 2024. Počas tohto obdobia, pamätajte na zmeny v dopravnom režime. Vylúčená električková doprava bude nahradená autobusovou prepravou, linkou X4. Linka 53 bude posilnená kapacitnejšími autobusmi, ktoré poskytnú alternatívne spojenie medzi Zlatými pieskami a Trnavským mýtom.

Z dôvodu rekonštrukcie a prekrývania s priľahlými cestami budú aj čiastočné dopravné obmedzenia. V niektorých úsekoch bude zavedený buspruh a v iných úsekoch bude doprava obmedzená kvôli mechanizmom rekonštruujúcim trať. Z toho dôvodu bude autobusová linka 57 prevádzkovaná po okružnej trase. Po dokončení prác na prvej časti trate bude električková doprava obnovená.

Dopravný podnik Bratislava vajnorská radiala
Foto: Dopravný podnik Bratislava

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk