Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pristavny most bratislava mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.google.com
2. januára 2019 Zaujímavosti od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk, nds Diskusia()

Prístavný most oslavuje svoje 35. výročie

Vodiči už 35 rokov jazdia po Prístavnom moste v Bratislave, ktorý je súčasťou diaľnice D1.

Ide o most z najvýchodnejšej časti bratislavského povodia rieky Dunaj, po ktorom denne prejde v priemere až 112-tisíc vozidiel. Hlavný oceľový mostný objekt Prístavného mosta je dlhý 457,8 metrov a nadväzujúce estakády majú 843,6 metrov.

Prístavný most uviedli do prevádzky ešte v 80. rokov 20. storočia, najskôr pravý most v decembri 1983 a následne ľavý v roku 1985. Diaľnično-železničný most bol prvou stavbou diaľničného ťahu D61 Bratislava – Trenčín na území hlavného mesta vtedajšej Slovenskej socialistickej republiky. Tento ťah začínal v Petržalke, križovatkou s diaľnicou D2 Brno – Bratislava – Maďarská ľudová republika a v dĺžke dva kilometre išiel súbežne s tokom Dunaja.

Výstavba dvojpodlažného mosta vôbec nebola jednoduchá. Najnáročnejšie bolo zakladanie piliera číslo 2 v koryte Dunaja, kde bolo treba vybudovať umelý ostrov o rozmeroch 70 x 35 metrov. Ten bol chránený dvoma radmi trojmetrových prefabrikátov v tvare obráteného T a kamenným násypom. Na spojenie brehu Dunaja s ostrovom robotníci použili 90 metrový oceľový most s nosnosťou 60 ton.

Prístavný most odľahčí dobudovanie nového

V minulosti ho nazývali aj Most Hrdinov Dukly. V súčasnosti mu nepovieme inak ako Prístavný most. Zaujímavý je najmä tým, že je jediným mostom, na ktorom je železnica aj diaľnica a dlhodobo patrí k najvyťaženejším úsekom v rámci celého Slovenska.

V pracovných dňoch po ňom prejde v priemere približne až 112-tisíc vozidiel za 24 hodín, čo ho radí medzi najviac vyťažené diaľničné úseky na Slovensku. K jeho čiastočnému odľahčeniu dôjde po dobudovaní šiesteho mosta cez Dunaj a dokončení nultého okruhu Bratislavy.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X