Festival autorského divadla Pro-téza predstavuje inovatívne divadelné projekty zahraničnej a domácej scény, tento rok čaká publikum divadelná tvorba zo Slovenska, Česka a Poľska.
Široké spektrum tém súčasného divadla ponúkne už na budúci týždeň festival autorského divadla Pro-téza. Autorským divadlom nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia oživí festival Bratislavu, kde sa od 7. do 14. októbra uskutoční v A-4, priestore súčasnej kultúry na Karpatskej ulici. Po každej z inscenácií ponúka Pro-téza publiku možnosť diskutovať o hre s jej autormi.
Ako ďalej za organizačný tím informovala Sandra Polovková, festival sa tento rok pokúsi odpovedať na mnohé otázky spojené s autorským divadlom, napríklad na to, prečo sa mnohé divadlá rozhodujú osloviť divákov vlastnou, autorskou výpoveďou a nesiahnu po existujúcich divadelných textoch od overených dramatikov.
„Po ostatnom ročníku festivalu, ktorý sme venovali autorským inscenáciám, ktoré komunikovali najmä o činnosti tajnej polície v európskych štátoch a pracovali prevažne s dokumentárnym materiálom, sme tento rok zostavili program z inscenácií, ktorých spektrum tém je omnoho rozmanitejšie,“ cituje tlačová správa jedného z hlavných organizátorov festivalu, hudobníka, skladateľa, herca a režiséra Ľuba Burgra.
Pro-tézu otvorí 7. októbra divadelná inscenácia Smycz z poľského divadla Teatr Polski we Wroclaviu. Názov symbolizuje zotročovanie moderného človeka jeho závislosťou. Smycz kritizuje aktuálne spoločenské problémy, závislosť na veciach, ktoré vnímame ako prirodzené.
Ďalší deň festivalu, 8. október, bude patriť novému divadlu DPM (Divadlo Petra Mankoveckého) a ich autorskej inscenácii September 2015. Divadlo založili a tvoria najčerstvejší absolventi činoherného herectva Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V inscenácii September 2015 v réžii Lukáša Brutovského a dramaturgii Mira Dacha herci s groteskným zveličením odhaľujú mentálny stav jednotlivcov, ale aj spoločnosti dnešných dní.
Tretí deň Pro-tézy, 9. október, je vyhradený divadelnému súboru DISK z Trnavy a ich najnovšej inscenácii Stabilizácia v réžii Blaha Uhlára. Fragmentárnosť, ktorá charakterizuje už 60-ročnú tvorbu DISK-u je typická aj pre Stabilizáciu. V inscenácii je divák svedkom prezentácie krutých vzťahov medzi ľuďmi, ale aj nežného porozumenia, i keď niekedy s tragickým obsahom.
Po jednodňovej programovej prestávke, 11. októbra, zavíta na Pro-tézu český súbor D’EPOG, ktorého stabilnou režisérkou je Slovenka Lucia Repašská. Inscenácia s názvov symbolizujúcim nekonečno predostiera nekonečné množstvo, mnohokrát zbytočne sa opakujúcich situácií, chýb, postupov vo formovaní ľudskej bytosti. Divadlo D’EPOG vo svojej tvorbe lavíruje na pomedzí činoherného, pohybového divadla, performancie a v ich inscenáciách nechýba ani využitie multimédií.
Poslednou divadelnou produkciou tohtoročného festivalu Pro-téza bude projekt českej skupiny umelcov Radio Ivo. Ich tvorba je skutočne atypická, lebo prioritou je prenesenie rozhlasovej hry s názvom Život nedoceníš na divadelné javisko. Zvukový zážitok je tak doplnený obrazom, v ktorom diváci sledujú ako hra vzniká od prvotného nápadu až po posledný zvuk. Pro-tézu 2015 uzatvorí 15. októbra hudobný koncert skupiny Monikino Kino, ktorá spája hudbu s dramatickými prvkami.
Ako dodávajú organizátori festivalu, festival autorského divadla Pro-téza „predstavuje inovatívne divadelné projekty zahraničnej a domácej scény. Je unikátny tým, že prináša výhradne tvorbu, ktorá nespracúva cudzie námety, ale pracuje s vlastnými témami a textami. Prezentuje prevažne divadelné predstavenia, aké na Slovensku bežne nie sú uvádzané“. Festival je súčasťou európskeho projektu DNA – Development of New Art.
Každé podujatie festivalu Pro-téza sa začína o 20. hodine. Lístky si možno kúpiť cez internet na http://www.interticket.sk alebo na mieste pred predstavením. Hlavným organizátorom festivalu je Divadlo SkRAT. Festival sa koná pod záštitou Ministerstva kultúry SR, Bratislavského samosprávneho kraja, Českého centra v Bratislave. Viac o Pro-téze možno nájsť na https://www.facebook.com/proteza.festival.autorskeho.divadla a tiež na webstránke A-4, priestoru súčasnej kultúry – http://www.a4.sk/program.