Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Byty bratislava.jpg
ilustračné: pixabay.com
9. marca 2018 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Problém náhradného nájomného bývania stále nie je vyriešený, mesto na tom intenzívne pracuje

Hlavné mesto pokračuje v zabezpečení náhradných nájomných bytov. Riešením tejto problematiky je poverená aj medzirezortná pracovná skupina vytvorená na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky, č. 570 z 13. decembra 2017. Mesto komunikuje so zástupcami žiadateľov a aj samotnými žiadateľmi o bytovú náhradu, voči reštituentom si plní aj svoju povinnosť a od minulého roka vypláca kompenzácie nájomného.

Prvé zasadnutie medzirezortnej pracovnej skupiny zloženej z ministerstva dopravy a výstavby, hlavného mesta a ministerstiev spravodlivosti, financií a vnútra sa uskutočnilo 19. februára tohto roku. Počas jej zasadnutia mesto odprezentovalo zásadné problémy, ktoré sťažujú zabezpečenie náhradných nájomných bytov, ako aj možné riešenia danej problematiky. Výsledkom práce tejto pracovnej skupiny má byť predloženie konkrétnych návrhov, ktoré tento vlečúci sa problém konečne vyriešia v prospech všetkých dotknutých strán.

Hlavné mesto komunikuje aj s Občianskym združením Právo na bývanie, ktoré zastrešuje žiadateľov bytových náhrad. Najväčším problémom pri riešení problému je podľa mesta nesúhlas mestských častí a ich obyvateľov, ktorý znemožňuje výstavbu bytových náhrad na vytypovaných lokalitách, napríklad v Dúbravke Pri kríži, v Petržalke v lokalite Mamateyova a Pankúchova či v Ružinove v lokalite Astronomická a Čmelíkova.

Kúpa nových bytov

Mesto však aj napriek tomu pokračuje v obstaraní bytových náhrad formou výstavby i formou kúpy nehnuteľností. Aktuálne je pripravený postup na obstaranie náhradných nájomných bytov formou kúpy pomocou verejnej obchodnej súťaže. O podmienkach budú rokovať poslanci mestského zastupiteľstva na najbližšom rokovaní.

Snažia sa pomáhať

Zástupcovia mesta v uplynulých chladných dňoch, kedy sa teplota pohybovala hlboko pod bodom mrazu, navštevovali domácnosti, v ktorých sa vyskytoval problém s dodávkou tepla, a nájomcom pomáhali so zabezpečením základných potrieb, napríklad zapožičaním ohrievačov. Hlavné mesto zároveň stále ponúka možnosť dočasného ubytovania v mestských zaradeniach pre seniorov tým žiadateľom, ktorí žijú v sťažených podmienkach. Počas minulého roka túto možnosť využila jedna žiadateľka.

Mesto od minulého roka vypláca reštituentom kompenzácie nájomného, teda rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. Kompenzácie sú vyplácané v súlade s metodikou vyplácania, ktorú schválilo mestské zastupiteľstvo.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X