Problém premnoženia diviakov je v riešení, v poslednej poľovnej sezóne odlovili 457 diviakov

diviaky, diviak
Foto: ilustračné, GettyImages

Za poslednú poľovnú sezónu odlovili 457 diviakov, čo je dvakrát viac ako rok predtým.

Problém premnoženia diviačej zveri rieši hlavné mesto spoločne s Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou a Mestskými lesmi v Bratislave. Ako magistrát uvádza na sociálnej sieti, počas poslednej poľovnej sezóny, od 1. marca 2022 do 28. februára 2023, odlovili 457 diviakov, čo je dvakrát viac ako v poľovnej sezóne v roku 2021. „A je to až o 300 kusov viac, ako v poľovnej sezóne v roku 2020,“ konštatuje mesto.

Podľa samosprávy ide o problém, ktorý rieši veľa európskych miest. „Bratislava je obkolesená lesmi, v ktorých majú diviaky dostatok potravy a žiadneho prirodzeného nepriateľa. Do intravilánu mesta ich lákajú opustené záhrady plné ovocia, vinohrady a smetné koše,“ vysvetľuje magistrát s tým, že diviaky strácajú plachosť a nevyplašia ich ani klaksóny a svetlomety áut.

V intraviláne mesta je zakázané poľovať, preto odlov realizujú pomocou špeciálnych odchytových klietok. Tie boli osadené Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou v kritických lokalitách a sú manažované ich veterinármi.

Takto sa nám podarilo odchytiť až 50 kusov najproblémovejších diviakov,“ konštatuje mesto. Ako dodáva, manažment diviačej zveri pozostáva aj z nových posedov, organizovania spoločných poľovačiek, ale aj osadenia gravitačných zámkov, ktorými OLO zabezpečilo 27 smetných nádob v kritických lokalitách.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk