Problematickým zariadením sociálnych služieb v Bratislave sa ministerstvo už zaoberalo

seniori-podvodnici-policia-radi-obet-telefonat-gettyimages.jpg
Ilustračná foto: gettyimages

Zrušenie zariadenia neprichádza do úvahy.

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR sa už zaoberalo zariadením sociálnych služieb v Bratislave, v ktorom údajne zanedbávajú a okrádajú klientov. Pre novinárov to povedal hovorca rezortu Michal Stuška. Ako dodal, našli tam niekoľko závažných pochybení z pohľadu zákona o sociálnych službách.

Zariadenie dostalo čas na ich nápravu a momentálne preto prebieha ďalšia kontrola, aby sa zistilo, či boli pochybenia odstránené. Zároveň podľa Stušku prebieha správne konanie o uložení pokuty. Iné zistenia, ktoré nespadajú pod právomoci rezortu, ministerstvo postúpilo napríklad na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, regionálnu pobočku Úradu verejného zdravotníctva alebo orgány činné v trestnom konaní.

Na to, že v bratislavskom domove seniorov okrádajú klientov v utorok upozornili predstavitelia Demokratickej strany a bývalí poslanci za stranu Sloboda a Solidarita Natália Blahová a Jozef Rajtár.

Podvody na klientoch

Hovorca ministerstva povedal, že akékoľvek nekalé praktiky, ktoré sa v domovoch sociálnych služieb objavia, sú určite neprípustné. Zároveň zdôraznil, že registrácia týchto zariadení je v kompetencii samosprávnych krajov. „Ministerstvo určite nemôže zrušiť zariadenie,“ dodal Stuška.

Na utorkovej tlačovej besede predstavitelia Demokratickej strany a bývalí poslanci za stranu Sloboda a Solidarita Natália Blahová a Jozef Rajtár informovali, že v jednom z domovov seniorov v Bratislave okrádajú klientov o majetok.

Prebieha to podľa nich tak, že klienta, ktorý vlastní zaujímavú nehnuteľnosť, predávkujú psychofarmakami. V stave, v ktorom si nie je schopný uvedomiť závažnosť svojho konania, je dopravený k notárovi alebo notár príde do zariadenia. Potom svojím podpisom potvrdí darovanie nehnuteľnosti na ďalšie osoby alebo na zariadenie.

Hrozné podmienky

Blahová uviedla, že starostlivosť o 32 klientov v zariadení zabezpečujú tri opatrovateľky v 24-hodinových službách. V objekte vraj nie je zabezpečená základná hygiena a čistota, v budove sa pohybujú psy, ktoré tam priamo vykonávajú potrebu.

Potraviny slúžiace na prípravu stravy sú skladované v plechovej garáži, kde v letných mesiacoch teplota dosahuje 60 stupňov Celzia. Stravu tam pripravujú napriek tomu, že nemajú na to povolenie.

Poslankyňa podala na generálnu prokuratúru trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov na osobách vyššieho veku a ťažko chorých osobách. Generálna prokuratúra rozdelila jej oznámenie na viacero konaní, ktoré sa týkali podozrení z týrania, majetkovo-právnych trestných činov, podvodu, sprenevery a úkladnej vraždy.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom