Nemalý podiel na vysokých stavoch diviačej zveri na území Karlovej Vsi majú podľa samosprávy nezodpovední obyvatelia. Vyhadzujú do prírody zvyšky potravy a tie lákajú do blízkosti bytových domov ďalšie diviaky aj s mláďatami.
V Karlovej Vsi pretrvávajú problémy s diviakmi, uvažujú o inštalácii fotopascí.
Ako informuje mestská časť na sociálnej sieti, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vydalo odporúčanie, aby výskyt diviačej zveri nahlasovali obyvatelia e-mailom Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR (ŠVaPS).
Problém pretrváva
Pre pretrvávajúci problém s diviakmi na území Bratislavy sa samosprávy čoraz častejšie obracajú na vyššie kompetentné úrady.
Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová upozornila na situáciu s diviačou zverou ministrov pôdohospodárstva aj životného prostredia pred niekoľkými mesiacmi.
„Rezort pôdohospodárstva vyhradil v spolupráci so ŠVaPS kontaktnú e-mailovú adresu sekretariat-ur@svps.sk. Na tú majú samosprávy aj obyvatelia posielať informácie o výskyte diviačej zveri a zároveň žiadať o intervenciu zo strany veterinárnych lekárov,“ konštatuje mestská časť.
Ministerstvo prijalo opatrenia
Ministerstvo pôdohospodárstva v reakcii na list starostky Čahojovej uviedlo, že prijalo rôzne opatrenia na znižovanie počtu diviačej zveri.
Jedným z nich bolo umožnenie celoročného lovu. V súvislosti s intenzívnym lovom usmernili aj okresné úrady.
„Štátna veterinárna a potravinová správa vydala mimoriadne núdzové opatrenia v súvislosti so zabránením šírenia afrického moru ošípaných u diviačej zveri. Užívateľom poľovných revírov nariadila jeho intenzívny lov,“ vysvetľuje samospráva.
Nezodpovední obyvatelia
Nemalý podiel na vysokých stavoch diviačej zveri na území Karlovej Vsi majú podľa samosprávy nezodpovední obyvatelia.
„Napriek množstvu diviakov, ktoré boli zdokumentované, zámerne vyhadzujú do prírody zvyšky potravy. Tie lákajú do blízkosti bytových domov ďalšie diviaky aj s mláďatami,“ vysvetľuje mestská časť, ktorá preto uvažuje o inštalácii fotopascí na miesta, kde ľudia vyhadzujú kuchynský bioodpad.