Profesor ponižoval a šikanoval bratislavské študentky. Rektorka vysokej školy sa im po rokoch ospravedlnila

VŠVU, profesor ponižovanie
Foto: Facebook/ VŠVU / AFAD, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Rektorka Bohunka Koklesová tvrdí, že vďaka verejným sťažnostiam obetí začala vysoká škola podnikať kroky k vytvoreniu bezpečného, spravodlivého priestoru. Profesora však zatiaľ z práce neprepustili.

Štúdium malo byť pre ne príjemnou a obohacujúcou skúsenosťou, no pre jedného človeka sa premenilo v peklo. Študentky Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) si museli počkať na ospravedlnenie viac ako 10 rokov.

Na 63-ročného profesora a výtvarného maliara Ivana Csudaia je podaný celý rad sťažností. Na výtvarnej scéne pôsobí od 80. rokov.

Nechutné nadávky

V médiách sa o profesorovi nevyjadrilo pozitívne počas uplynulých rokov hneď niekoľko študentiek. Jednou z nich je umelkyňa Èv van Hettmer. Tvrdí, že štúdium na VŠVU ukončila nedobrovoľne pre konanie Csudaia, čo zahŕňalo ponižovanie či nadávky.

Umelkyňa v lete 2018 zverejnila status na Facebooku. „Ivan Csudai, som total vďačná za všetky shitné časy byť s tebou v tvojom ateliéri. Za všetko to ponižovanie a slzy. Dnes som silná a mám ťa v ri*i, kámo,“ napísala.

Do komentárov pod tento status sa zapojili ďalšie študentky, ktoré spomínali sexuálne obťažovanie alebo otázky zamerané na intímne veci. Vedenie školy si zavolalo tri absolventky profesora, no škola ich len vypočula. Ženám bolo navrhnuté, aby podali trestné oznámenie.

Katarina Sido bola spolužiačkou Èv van Hettmer. Profesor ponižovaním naštrbil jej sebavedomie a mal dokonca chodiť za jej otcom s tým, že mladá umelkyňa nechodí do školy a opíja sa. Častoval ju neraz nadávkami, ako napríklad, že si má zbaliť svoje p*čoviny a ísť do p*če.

Na štúdium sa tešila aj Ivana Šáteková. Na začiatku profesora obdivovala a rešpektovala, pretože jeho ateliér bol veľmi populárny. Jeho správanie postupne prerastalo do agresivity a konzultácie doslova pretrpela. Mama Šátekovej si vypočula, že jej dcéra je klamárka. Podobne ako u Sido, aj tejto mladej žene adresoval nechutné nadávky, napríklad že je h*vno a skončí v Tescu za pokladňou.

VŠVU, profesor ponižovanie
Profesor Csudai so študentmi v roku 2014. Foto: Facebook/ VŠVU / AFAD

Zastrašujúce prostredie

Pred niekoľkými dňami vydala rektorka VŠVU Koklesová na Facebooku stanovisko k výsledkom šetrenia celého prípadu. Konanie profesora začali ešte minulý rok skúmať Etická rada VŠVU, experti a expertky (pozorovatelia z interného a externého prostredia školy). Podarilo sa získať svedectvá obetí a boli vypočutí 15 svedkovia, ktorí vypovedali o Csudaiovom správaní voči študentkám v rokoch 2008 – 2012.

Koklesová skonštatovala, že profesor sa dopúšťal psychického násilia a navodzovania fyzického násilia, ponižovania, zosmiešňovania a šikany voči študentom a študentkám, nerešpektoval slobodu slova a kritického myslenia či vytváral zastrašujúce prostredie na katedre.

Následne sa menovite ospravedlnila Šátekovej, Sido a Van Hettmer, aj ich rodinám a blízkym „Ospravedlňujem sa aj ich spolužiakom a spolužiačkam z Katedry maliarstva, ktorí a ktoré zažívali incidenty pedagóga voči šikanovaným študentkám, študentom a tým aj napätú klímu na katedre,“ doplnila rektorka s tým, že si je vedomá nedostačujúceho ospravedlnenia, pretože životy mladých ľudí ostanú navždy poznačené.

Z pohľadu antidiskriminačného zákona je už podnet premlčaný, pretože sa Csudai konania dopustil pred viac ako 10 rokmi. Rektorka informovala, že bol prijatý etický kódex, ustanovená Etická rada, školský ombudsman, začala sa spolupráca s expertmi v oblasti antidiskriminačného práva, psychológie, rodovej rovnosti a problematiky sexuálneho obťažovania. Dokončuje sa Pracovný poriadok školy, ktorý sa bude v prípade závažných porušení pracovnej disciplíny zamestnancov a zamestnankýň vzťahovať aj k Etickému kódexu. Cieľom je vytvoriť bezpečný a spravodlivý priestor.

Csudai však napriek celej kauze ostáva zatiaľ vo svojej funkcii. „Škola momentálne nemá v rukách žiadne zákonné páky, ktoré by jej umožňovali rozviazať pracovný pomer za týchto podmienok s pedagógom s definitívou. Bol mu navrhnutý odchod, ktorý zvažuje,“ uviedla VŠVU v diskusii.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk