Program na Deň detí v SĽUK-u bude inšpirovaný tradíciou a návštevníkov čakajú zaujímavé aktivity

Sluk den deti podujatie.jpg
Foto: ilustračné, scontent.fbts2-1.fna.fbcdn.net

Program pre deti inšpirovaný tradičnou ľudovou kultúrou ponúkne podujatie Deň detí v SĽUK-u.

Deviaty ročník sa uskutoční v sobotu 1. júna v Bratislave v kaštieli v Rusovciach, pripravené aktivity podľa organizátorov oslovia nielen najmenších, ale aj dospelých návštevníkov. Okrem umeleckého programu podujatie ponúkne aj tvorivé dielne pre deti, ktorých súčasťou bude napríklad výroba modranskej keramiky, včelárstvo, drotárstvo, košikárstvo, maľovanie hračiek, razenie mincí či výroba ozdôb z korálok. Podujatie organizuje Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) v spolupráci s mestskou časťou Rusovce. Začiatok je o 13.00 hod., informovala manažérka SĽUK-u Lucia Sopková.

V bohatej ponuke umeleckých programov sú domáce i zahraničné bábkové divadlá aj interaktívne predstavenie SĽUK-u Zvuky nie sú muky. „Muzikantská veselohra Zvuky nie sú muky formou hry a vtipu zoznámi deti s rôznymi ľudovými hudobnými nástrojmi a hudobnými hračkami. Presvedčia sa tak, že svet hudby je pestrý a spoznávať ho je zábava. Tradičné bábkové divadlo Tyjátr z Nitry uvedie marionetovú hru Herkules alebo Dobytie pekla, Clive Chandler z Veľkej Británie sa predstaví s maňuškovou komédiou Punch & Judy Show a Irene Vecchia z Talianska s komédiou Pulcinella,“ avizovala Sopková.

Program a sprievodné podujatia zabezpečujú domáci i zahraniční folkloristi

Po celý deň návštevníkov bude zabávať aj pouličné divadlo Teatro Pimprle z Českej republiky a v Živom múzeu domácich prác folklórna skupina Konopa z Kozároviec bude učiť deti i dospelých zručnosti v dnes už zabudnutých tradičných prácach na dedine. Nebudú chýbať ani domáce zvieratká. V závere dňa vystúpi detský folklórny súbor Hájenka z Bratislavy so svojou muzikou, tancami, pesničkami a veselým ľudovým divadlom.

Z celodenných aktivít už tradične nebude chýbať pikniková zóna, kde si môžu návštevníci priniesť vlastné domáce dobroty a oddýchnuť si, ďalej zapletanie vrkočov či maľovanie na tvár. V Školičke tanca sa deti naučia ľudové tance a v speváckej súťaži zaspievajú svoje obľúbené pesničky. Organizátori pripravili pre návštevníkov aj občerstvenie v podobe jedálnička z tradičnej ľudovej kuchyne, pripravené budú napríklad párance z Pukanca či podpecníky a ďalšie maškrty.

Vstup je pre všetkých zadarmo

Vstup na podujatie je voľný, s výnimkou Školy remesiel, kde treba zaplatiť jedno euro, muzikantskej veselohry Zvuky nie sú muky, na ktorú je vstupné štyri eurá a záverečného vystúpenia DFS Hájenka, kde tiež treba zaplatiť štyri eurá. Podujatie sa bude konať aj v prípade nepriaznivého počasia. Viac na stránke udalosti.

Myšlienka vymedziť deťom ich deň vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí vo švajčiarskej Ženeve ešte v roku 1925. Hoci nie je úplne jasné, prečo bol pre tento deň vybraný práve 1. jún, oslavuje sa vo viac ako 20 krajinách sveta. Po prvýkrát vo svete Deň detí oslavovali v San Francisku v spomínanom roku 1925, na Slovensku sa slávi od roku 1952.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk