Plán 10 000 stromov nevyšiel. Pribudlo len 3 620. Neprežilo 178, výrub povolili 106 stromom v roku 2021

Kolaz zelen mesto vyrub iniciativa.jpg
Foto: cdn.sita.sk , www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Magistrát prišiel pred viac ako dvomi rokmi s iniciatívou, ktorá má pomôcť systematickej obnove a udržateľnosti drevín. Ich cieľom bolo 10-tisíc stromov do roku 2022. 

V Bratislave sa pred viac ako dvomi rokmi rozbehla iniciatíva 10-tisíc stromov. V rámci výsadby mali tiež pribudnúť nové aleje. Cieľom bolo pomôcť systematickej obnove a udržateľnosti drevín v meste.

Primátor Matúš Vallo sa 1. októbra 2020 na svojom Facebook-u vyjadril: „Bratislava stromy potrebuje nielen teraz, ale aj v budúcnosti. Preto vysadíme do roku 2022 10-tisíc stromov v celej Bratislave.“ Cieľ sa nepodaril.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Na stránke 10 000 stromov sa cieľ zmenil na 10 000 drevín. Ako informuje iniciatíva na svojom webe 10 000 stromov, od roku 2019 bolo v meste vysadených 3 620 vzrastlých stromov.

Hlavné mesto SR Bratislava ako prenesený výkon štátnej správy vo veciach miestnych a účelových ciest zároveň právoplatne povolilo výrub cestnej zelene v počte 106 stromov v roku 2021 a 2 stromy v roku 2022. Pre ďalšie požadované roky 2019 a 2020 nedisponuje štatistickou evidenciou.

Celkovo neprežilo 178 kusov stromov, tieto stromy boli alebo budú nahradené v rámci reklamačného procesu u zmluvného dodávateľa.

Stromy v lete chránia naše mesto pred prehrievaním, zlepšujú kvalitu ovzdušia, zmierňujú následky prívalových dažďov a poskytujú útočisko pre živočíchy a dôležitý hmyz,“ informoval vtedy magistrát.

Iniciatívu 10-tisíc stromov mohla aj dodnes aj môže podporiť verejnosť, mesto zároveň hľadá partnerov z radov firiem a inštitúcií, ktoré môžu podporiť výsadbu vo väčšom rozsahu.

Projekt je možné podporiť ľubovoľnou sumou na výsadbu stromov alebo dokonca darovať celý strom,“ uvádza magistrát.

Náklady na výsadbu jedného vzrastlého stromu, vrátane povýsadbovej starostlivosti, predstavujú približne 700 eur. Všetky potrebné informácie je možné nájsť na stránke iniciatívy tu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk