Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tk estste portum bytove domy.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: TK ESTATE
20. decembra 2018 Správy BratislavaVýstavba a developerské projekty Bratislava od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Projekt polyfunkčného komplexu PORTUM je bližšie k realizácii

Na mieste spustnutého nevyužitého územia vzniká lokalita s unikátnym výhľadom na mesto.

Bytové domy s dvoma vežami vo výške 115 a 97 metrov rozšíria panorámu nového bratislavského centra na nábreží Dunaja. Projekt polyfunkčného komplexu PORTUM úspešne prešiel procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Autor projektu myslel aj na zvýšenie kvality života ľuďom v Bratislave, až 70% územia tvoria zelené plochy.

Zadanie stavby bolo pôvodne navrhnuté v súlade s vtedy platným územným plánom mesta Bratislavy. Medzitým došlo v roku 2016 k schváleniu územného plánu zóny Chalupkova. Napriek tomu, že táto zóna umožňuje intenzívnejšie zastavanie územia, v rámci nášho projektu máme o 5-tisíc metrov štvorcových menej podlažnej plochy, pretože chceme vytvoriť nový verejný priestor, na ktorý bude Bratislava hrdá. Preto prichádzame s projektom Portum,“ povedal Pavol Chren, konateľ spoločnosti TK Estate, ktorá je developerom celého projektu.
Viac zelene v projekte

Portum nocny celok cista obloha psd.jpg
Zdroj: TK ESTATE

Polyfunkčný komplex Portum tvoria dva bytové domy vysoké 115 a 97 metrov, v ktorých spolu bude takmer 500 bytov a apartmánov s panoramatickým výhľadom a tri nižšie budovy, ktorých súčasťou bude hotel. Developer myslel aj na verejné priestory. Projekt obsahuje zimnú záhradu s rozlohou 246 metrov štvorcových, ktorá vytvorí prepojenie medzi výškovými budovami v úrovni prízemia. Vytvorí sa tak úplne nový verejný priestor.

Pôvodne mala byť podľa územného plánu toto územie zastavané. Po dôkladnej úvahe sme sa však rozhodli, že dominantou celého územia bude práve voľný priestor, na ktorom bude stáť „nič“. Pre Bratislavu sú práve takéto plochy najdôležitejšie. Portum tvoria dve najštíhlejšie veže v meste, uprostred ktorých bude „iba“ zeleň. Sme radi, že sme získali projekt, ktorého investor nenaháňa len metre štvorcové a kvalitná architektúra má pre neho vysokú hodnotu,“ povedal Branislav Kaliský, architekt Polyfunkčného projektu Portum.

Img_5191.heic_.jpeg
Zdroj: TK ESTATE

Exkluzívna lokalita s boľavou históriou

Miestom realizácie navrhovaného projektu je pozemok v lokalite vymedzenej ulicami Mlynské nivy, Landererova, Košická a Karadžičova. Realizácia si vyžiada záber 1,2 hektárov pôdy na mieste bývalej rafinérie Apollo, ktorá bola v roku 1944 zbombardovaná. Lokalita sa najprv vyčistí od kontaminovanej zeminy, čo bude mať významný pozitívny vplyv pre široké okolie. Ešte pred začatím samotnej výstavby projektu sa zrealizuje podrobný pyrotechnický prieskum.

Celkové náklady na realizáciu developer odhadol na takmer 100 miliónov eur. So stavebnými prácami sa začne koncom roka 2019. Predpokladané ukončenie je do 36 mesiacov.

byt portum_cierny.jpg
Zdroj: TK ESTATE
Portum nocny celok cista obloha psd.jpg
Zdroj: TK ESTATE

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X