Projekt Ulice pre deti má zlepšiť bezpečnosť v okolí škôl a zvýšiť percento detí chodiacich pešo

škola, tabuľa, krieda, žiačka, žiak, prváčik, trieda, zápis do školy,
Foto: ilustračné, shutterstock.com

Projekt Ulice pre deti odštartoval pilotnými aktivitami na ZŠ Tbiliská v Rači, ktorú navštevuje 830 detí.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spolu s hlavným mestom spúšťa projekt s názvom Ulice pre deti, ktorý má zlepšiť bezpečnosť v okolí škôl a zvýšiť percento detí, ktoré chodia do školy pešo.

Ako informuje Annamária Ondrejková z MIB, projekt reaguje na súčasnú situáciu, keď stále viac detí vozia rodičia do školy autom, a to aj napriek tomu, že bývajú v jej blízkosti.

Takmer každá domácnosť v Bratislave má pritom najbližšiu základnú školu (ZŠ) do 15 minút chôdze od svojho bydliska,“ konštatuje MIB.

Projekt Ulice pre deti

Projekt Ulice pre deti odštartoval pilotnými aktivitami na ZŠ Tbiliská v Rači, ktorú navštevuje 830 detí.

Takmer polovica opýtaných rodičov súhlasí, že situácia v okolí školy je nebezpečná, pričom najčastejšie uvádzali chýbajúce či neprehľadné priechody pre chodcov a množstvo áut na cestách aj chodníkoch,“ uviedla Ondrejková.

Rodičia tiež uviedli, že deti vozia autom, lebo to majú cestou do práce a súčasne sa o ne boja z dôvodu zlej dopravnej situácie v okolí školy.

Z prieskumu vyplynulo, že každý štvrtý rodič vozí svoje dieťa do školy autom denne,“ uviedla Ondrejková s tým, že v Bratislave denne smeruje do materskej, základnej alebo strednej školy viac ako 85-tisíc detí.

Doprava v okolí školy

Riešením dopravnej situácie pred ZŠ Tbiliská je podľa MIB urobiť dopravu v okolí školy prehľadnejšou a bezpečnejšou, a priestor pred školou zdravší a krajší.

Krajší priestor pred školou sa bude navrhovať a tvoriť spolu s deťmi a ich rodičmi. Deti z troch rôznych tried – štvrtého, šiesteho a siedmeho ročníka – sa zapojili už do participatívneho procesu, keď mapovali nebezpečenstvá v teréne, analyzovali ich cestu do školy a spoločne diskutovali, ako by sa mali ulice zmeniť, aby sa cítili bezpečne,“ priblížila Ondrejková.

Detailné mapovanie situácie

MIB začína v týchto dňoch detailne mapovať dopravnú situáciu v ranných špičkách a počas leta sa uskutočnia focusové skupiny s rodičmi školákov. Prvé realizácie dočasných aj trvalých zmien sa začnú počas augusta.

Rodičia môžu očakávať na križovatke ulíc Tbiliská a Rustaveliho priebežný chodník, ktorý tu doteraz chýbal. Vďaka tomu tu chodec bude mať za každých okolností prednosť pred autom,“ vysvetlila Ondrejková.

Na Rustavelliho ulici sa upraví časť cesty tak, aby sa na nej dalo krátkodobo zastaviť. „Rodičia tak vysadia svoje dieťa na bezpečnom mieste v blízkosti školy bez toho, aby stáli v zápche na Tbiliskej ulici,“ doplnila.

Vzniknú tiež bezpečnejšie vyvýšené priechody pre chodcov z neďalekých autobusových zastávok a pribudne aj nové osvetlenie.

Spolupráca s mestskými časťami

Poznatky z pilotnej realizácie projektu na ZŠ Tbiliská poslúžia aj pre ďalšie ZŠ v Bratislave.

MIB a hlavné mesto chcú v spolupráci s mestskými časťami postupne pred všetkými ZŠ v Bratislave zvýšiť bezpečnosť vďaka zlepšeniu prehľadnosti ulíc, upokojeniu dopravnej situácie v okolí škôl a aj motivovaním rodičov k zmene správania, aby postupne upustili od vozenia detí do školy autom,“ uzavrela Ondrejková.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk