Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlak zeleznica bratislava.jpg
Foto: ilustračné, bratislava.sk

Projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislava-Košice by stál okolo 10 miliárd eur, tvrdia analytici

Vybudovaním vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislava-Košice s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu by Slovensko dosiahlo európsky priemer. Projekt by pomohol podľa inštitútu IstroAnalytica aj životnému prostrediu.

Vybudovanie vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislava-Košice novou južnou trasou s napojením na už existujúcu sieť vysokorýchlostných tratí v Európe s cestovnou rýchlosťou až do 400 kilometrov za hodinu navrhuje inštitút stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica.

Ako ďalej informoval výkonný riaditeľ inštitútu Peter Helexa, predmetný projekt v hodnote približne 10 miliárd eur by mal nahradiť súčasné „zaplátavanie“ železničných tratí a doplniť „nekonečnú dostavbu diaľnice Bratislava-Košice„.

Podľa neho takýmto spôsobom by Slovensko dosiahlo európsky priemer a okrem uvoľnenia preplnených ciest by projekt pomohol aj životnému prostrediu.

Diaľnica Bratislava-Košice

Podľa IstroAnalytica by sa výstavba vysokorýchlostného železničného spojenia a prevádzka dodatočných železničných tratí v ekonomike prejavila novými pracovnými príležitosťami. V tejto oblasti je Slovensko v omeškaní oproti iným krajinám EÚ o viac ako 30 rokov.

Uvedená trať by Slovensko stála približne 10 miliárd eur. Pre porovnanie, modernizácia železničnej trate Bratislava-Žilina doteraz stála takmer 2 miliardy eur a vlaky na tejto trase zrýchlili o 8 minút. V prepočte tak každá ušetrená minúta stála 250 miliónov eur,“ zdôraznil Peter Helexa.

Do diaľnice Bratislava-Košice sa investovalo a ešte na jej dokončenie investuje dokopy viac ako 8 miliárd eur. Podľa prepočtov inštitútu by mohla byť trať uvedená do prevádzky do roku 2035.

Mimovládna organizácia

Inštitút stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica je mimovládnou organizáciou, ktorej cieľom je zvyšovať životnú úroveň a zlepšovať kvalitu života obyvateľov SR. Bol založený v júni 2020.

Jeho hlavný tím tvoria odborníci, ktorí spájajú svoje viac ako 20-ročné pracovné skúsenosti v rôznych odvetviach súkromného a verejného sektora.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X