Projekt zameraný na ukončovanie bezdomovectva sa rozširuje, pribudlo ďalších 10 bytov

Bývanie pomoc bez domova bezdomovci housing first
Foto: ilustračné, GettyImages

V rámci projektu „housing first“ bude Bratislava na základe podpísaného memoranda spolupracovať s väčším počtom neziskových organizácií.

Bratislava rozširuje projekt „housing first“ zameraný na ukončovanie bezdomovectva. Ako informovala hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková, pre ľudí v núdzi mesto vyčlenilo ďalších 10 bytov. Noví nájomcovia – dve rodiny z mestskej ubytovne Fortuna a osem jednotlivcov, by sa do nich mali nasťahovať ešte v tomto roku.

Aj na základe týchto skúseností z projektu bude mesto nastavovať rozvíjanie služieb týkajúcich sa sociálnej podpory a ukončovania bytovej núdze a bezdomovectva. Spolupracovať pritom bude s väčším počtom neziskových organizácií venujúcim sa sociálnej podpore v oblasti bývania.

Zástupcovia mesta podpísali tento týždeň memorandum o spolupráci s neziskovými organizáciami Depaul Slovensko a OZ Odyseus. „Pridali sa tak k organizáciám Proti prúdu, OZ Vagus a Návrat o.z., s ktorými mesto spolupracuje na projekte ukončovania bezdomovectva už dlhšie,“ priblížila hovorkyňa magistrátu.

Dostupné nájomné bývanie

Bratislava v roku 2020 spustila pilotný projekt ukončovania bezdomovectva prostredníctvom dostupného nájomného bývania a sociálnej podpory.

Rodinám bez domova a ľuďom bez domova so zdravotným alebo iným znevýhodnením poskytujeme bývanie a klienti sa stávajú bežnými nájomcami, ktorí za ubytovanie platia štandardný nájom,“ vysvetlila Schmucková.

Súčasťou projektu je aj intenzívne sociálne poradenstvo smerujúce práve k udržaniu bývania, riešeniu zdravotných problémov, stabilizácií príjmov či rozvíjaniu susedských vzťahov.

Úspešnosť projektu

Hlavné mesto do pilotného projektu spočiatku vyčlenilo deväť bytov pre deväť domácností – šesť jednotlivcov a tri rodiny z mestskej ubytovne Fortuna.

Podľa doterajších výsledkov je projekt úspešný, všetky domácnosti si udržali bývanie. Po stabilizácií bývania sa nájomníci začal venovať riešeniu svojho zdravotného stavu, finančnej situácii či vzťahom so svojimi blízkymi a okolím,“ uzavrela hovorkyňa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk