Prokurátor upozornil ružinovský stavebný úrad pre nečinnosť v prípade projektu Prima Park II

Prima park ii ruzinov.jpg

Prokuratúra v upozornení vyčíta Ružinovu, že nemali právo overovať si platnosť súhlasného stanoviska Magistrátu hlavného mesta Bratislavy.

Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava II upozornil ružinovský stavebný úrad pre nečinnosť vo veci vydania územného rozhodnutia pre projekt Prima park II. Hlavné mesto svoje kladné stanovisko k projektu vydalo už minulý rok, súčasné vedenie mesta ho potvrdilo. Prokurátor v rámci upozornenia taktiež vyzval stavebný úrad aby vo veci riadne konal bez zbytočných prieťahov. Informoval o tom Martin Šechny zo spoločnosti Cresco Ružinov, ktorá je investorom projektu.

Projekt Prima Park odštartoval prvú etapu v roku 2014 rekonštrukciou budovy VÚB banky. Druhá etapa má vytvoriť 89 bytov a 216 parkovacích miest. Väčšinu budú tvoriť dvojizbové byty s rozlohou približne 60 metrov štvorcových. Projekt ráta aj s priestormi pre materskú škôlku, banku, čistiareň, poštu či potraviny. Pôvodná plánovaná investícia mala byť takmer 13 miliónov eur. Prieťahy vo vydaní územného rozhodnutia však celkové náklady navyšujú. Denná strata, ktorá predstavuje škody a zvýšenie nákladov je podľa developera vyše tisíc eur.

Šechny pre agentúru SITA uviedol, že spoločnosť napriek napomenutiu prokurátora nikto z ružinovskej samosprávy nekontaktoval. „Z našej strany záujem o komunikáciu je, a preto naša advokátska kancelária podala 29. apríla žiadosť o stretnutie, na ktorú dodnes rovnako neprišla žiadna reakcia,” vysvetlil. Mestská časť však tvrdí, že upozornenie prokurátora rešpektuje a stavebný úrad koná v súlade s ním.

Starosta Ružinova Martin Chren vyčíta developerovi aj nesplnenie niektorých podmienok

Stavebný úrad rešpektuje v konaní všetky zákony, ale každá stavba musí byť dôsledne posúdená v súlade so zákonom a so všetkými požiadavkami,” uviedol Chren. Investor napríklad nevybudoval odbočovací pruh z Ružinovskej ulice na Jašíkovu ulicu, čo bolo podmienkou kolaudácie prvej etapy projektu. Chren sa obáva, že pre nesplnenie tejto podmienky zo strany stavebníka hrozí obyvateľom vypršanie podmienečne vydaného povolenia na užívanie bytov. Projekt Prima Park I má momentálne dočasné užívanie do septembra tohto roku.

Investor ale nepovažuje vybudovanie odbočovacieho pruhu za potrebné, pretože prvá etapa projektu nezaťažila dopravu v tejto lokalite. O vypustenie tejto podmienky sa developer snažil už niekoľkokrát. Kým predošlé vedenie sa touto žiadosťou nezaoberalo, súčasné vedenie má iný názor. „Nové vedenie magistrátu nás vyzvalo na predloženie žiadosti o zrušenie tejto podmienky. Veríme, že užívacie povolenie sa tak zmení z dočasného na trvalé,” uviedol developer.

Šéf ružinovskej samosprávy Chren upozornil na tlačovej konferencii začiatkom apríla na to, že developerovi chýbajú viaceré doklady pre posúdenie stavby, ako napríklad platné výrubové povolenie alebo dopravno-kapacitné posúdenie vplyvu na Jašíkovu ulicu. Podľa developera mu však žiadne ďalšie povolenie či posúdenie nechýba, čo mu potvrdila aj príslušná referentka stavebného úradu v danej veci. „Pre stavebníka je zarážajúce konanie ružinovskej samosprávy, keď komunikuje s verejnosťou o nedostatočných podkladoch na vydanie územného rozhodnutia, ale stavebníkovi tieto nedostatky neuvedie v žiadnom podaní v zmysle stavebného zákona,” konštatuje developer. Podľa neho má ružinovský stavebný úrad všetky podklady pre vydanie územného rozhodnutia.

Spoločnosť Cresco Ružinov stojí za projektom Forest Park na Mokrohájskej ulici v Bratislave či rekreačným rezortom vo Vojke nad Dunajom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk