Na protest k vráteniu pamätnej tabule z čias socializmu sa obyvateľ domu v centre Bratislavy pripútal o bráne. Jej inštalácii sa mu zabrániť nepodarilo. Informoval o tom poslanec Ján Budaj na svojej fb stránke.
Martin Klein, obyvateľ domu na Gajovej 11 sa týmto spôsobom chcel brániť voči rozhodnutiu Národnej rady Slovenskej republiky, ktorá vyše dvojmetrovú ozdobnú plastiku komunistického sochára Jána Kulicha z centra zobrala, aby ju dala opraviť a obnoviť.
Klein pochádza z rodiny antikomunistov a komunisti ho za čias režimu prenasledovali. Tým, že sa v utorok ráno pripútal k bráne a na stoličke s knihou v ruke čakal robotníkov, dával najavo svoj názor voči „propagandistickému obsahu, ktorý dezinformuje o historickej udalosti, ktorú má pripomínať,“ uviedol Budaj na fb.
Po príchode robotníkov Klein zavolal po tom, čo ho chceli aj so stoličkou odsunúť, políciu. Tá mu dala za pravdu, ako spolumajiteľ domu totiž má právo sedieť na svojom pozemku a touto formou brániť úprave vchodovej brány. Po približne dvoch hodinách odišli aj robotníci, aj polícia. Na ďalší protest už nebol dôvod. Občan mohol spokojný odísť, pretože právo bolo na jeho strane a vyhralo.
Nádeje však boli márne. Poobede sa robotníci vrátili za asistencie štyroch policajtov, ktorých zavolalo vedenie Národnej rady. Klein osádzanie nestihol, domov sa vrátil až pri dokončovaní prác. Vec už ďalej riešiť nechce, okolo plastiky chodil dlhé roky a bude tak robiť aj naďalej.
„Ideologický smog totality nás sprevádza v našom meste na každom kroku. Totalitný režim mal dnes, viac než štvrťstoročie od jeho pádu, navrch nad protestom obyvateľa. Kauza dnes pre mňa nekončí, ale naopak,“ ukončil svoj status Budaj.