Protestujúci farmári dorazili do Bratislavy s vyše 100 strojmi: V hlavnom meste sa chcú stretnúť s predstaviteľmi vlády a dosiahnuť podpis spoločného memoranda

protest-farmari-agronomovia-bratisalava-sita.jpg
Foto: SITA/Branislav Bibel

Malí a strední farmári, geodeti a lesníci, ktorí sa vydali na protestnú jazdu naprieč Slovenskom na vyše 100 traktoroch a strojoch, dorazili do Bratislavy na Tyršovo nábrežie, kde si rozložili hlavný stan, v utorok na obed.

V hlavnom meste sa chcú stretnúť s predstaviteľmi vlády a dosiahnuť podpis spoločného memoranda, ktoré by malo okrem iného zahŕňať okamžité začatie pozemkových úprav, ochranu pôdy, lesov, vody, či podporu prírode blízkeho hospodárenia v lesoch.

Memorandum by malo obsahovať aj stropovanie dotácií na konečného užívateľa podľa návrhu EÚ a zavedenie protikorupčných opatrení v poľnohospodárstve a lesníctve. Informoval o tom po príchode do Bratislavy Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov.

Prepmér pozval zástupcov farmárov na rokovanie vlády

Farmári chcú protestom vyjadriť nesúhlas s nemeniacou sa situáciou v slovenskom agrosektore, kde sú podľa ich vyjadrení utláčaní veľkými agropodnikateľmi a silnou korupciou. Farmári nebudú stáť v Bratislave na cestách, ale v utorok 19. februára ich ľudia môžu stretnúť na 11 miestach v Bratislave – Primaciálnom námestí, Námestí SNP, Župnom námestí, Hodžovom námestí, pri trhovisku Miletičova, na „pápežskej lúke“ v Petržalke a na ďalších miestach.

Podľa medializovaných informácií premiér Peter Pellegrini pozval zástupcov farmárov v rozumnom počte na stredajšie rokovanie vlády, kde budú môcť prezentovať svoje problémy. „Boli by sme veľmi radi, ak by sa stretnutie s premiérom Petrom Pellegrinim v stredu uskutočnilo za širokým stolom. Nemáme dôvod neprijať pozvanie premiéra na rokovanie vlády. Požadujeme ale, aby sme boli v adekvátnom zastúpení. Ak budeme mať prijať v stredu nejaký zásadný dokument, budeme na vláde aj od rána do večera. Od rokovania budeme požadovať reálne výsledky,“ povedal v utorok po príchode do Bratislavy Patrik Magdoško.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk