Proti hazardu sa podpísalo už približne 104-tisíc ľudí, stále máte možnosť zapojiť sa

hazard, herňa
ilustračné: pixabay.com

Cieľom petície, ktorú spustilo hlavné mesto spolu s bratislavskými mestskými časťami, je zakázať hazardné hry na území Bratislavy a dosiahnuť, aby si mohli samosprávy regulovať množstvo hazardu na svojom území. Na to, aby bola petícia úspešná, však samosprávy potrebujú vyzbierať aspoň 106-tisíc podpisov od oprávnených voličov.

Hazard podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala už v meste dosiahol neúnosnú mieru. Hlavné mesto spolu s bratislavskými časťami sa preto rozhodli proti tomu bojovať a vlani koncom mája spustili petíciu. Dosiahnuť by ňou chceli posilnenie kompetencií obce v boji proti hazardu.

Je to obrovský úspech, že sme dokázali vyzbierať viac ako 100 000 podpisov. Moja vďaka patrí všetkým, ktorí sa pod petíciu podpísali, rovnako ako všetkým dobrovoľníkom, ktorí podpisy zbierali. Je to zásadný pokrok na ceste k účelnej a systémovej zákonnej regulácii,“ uviedol primátor Nesrovnal, ktorý je zároveň aj predsedom petičného výboru.

Petičné hárky od mestských častí i petičiarov po vyzbieraní dostatočného počtu podpisov poputujú na bratislavský magistrát, kde ich skontrolujú. Po kontrole a vydaní stanoviska, že petícia je v súlade so zákonom a má dostatočný počet podpisov sa k nej budú vyjadrovať bratislavskí mestskí poslanci na zasadnutí zastupiteľstva. V prípade úspechu petície mesto začne pripravovať všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zrušení hazardu na území Bratislavy.

V prípade prijatia nového VZN sa už nové licencie na prevádzkovanie hazardných hier v meste vydávať nebudú, informuje hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová. V súčasnosti hlavné mesto udeľuje licencie tým žiadateľom, ktorí predložia úplnú žiadosť o jej udelenie a preukážu, že splnili podmienky stanovené zákonom. Licencie sa dnes vydávajú na jeden rok. V prípade, že by sa podarilo zakázať hazard na území Bratislavy, dovtedy vydané povolenia na výherné prístroje by platili ešte do konca kalendárneho roka, na ktorý boli vydané. Licencie na iné druhy hazardných hier – napríklad videohry či rulety, by boli potom ukončené podľa toho, kedy sa končí platnosť vydanej licencie zo strany ministerstva financií.

Podstatou spisovanej petície je nielen prijatie VZN, ktorým by sa zakázali hazardné hry na území Bratislavy, ale snahou je aj otvoriť rokovania o zmene zákona tak, aby obec sama mohla všeobecne záväzným nariadením obmedziť vznik zariadení s hracími automatmi. S návrhom na novelizáciu zákona o hazardných hrách prišli v apríli poslanci hnutia OĽaNO – NOVA, ktorí navrhujú zrušiť herne nachádzajúce sa v okolí 200 metrov od školy či zariadenia pre mládež. Navrhujú tiež, aby obce mali právomoc obmedziť alebo zakázať hazardné hry aj bez petície, či aby mohli všeobecne záväzným nariadením zakázať prevádzkovanie iba niektorých hazardných hier. V súčasnosti je totiž podľa zákona možné zakázať prevádzkovanie buď všetkých, alebo ani jednej z hazardných hier.

Prevádzkovatelia hazardných hier však majú na celú vec iný názor a tvrdia, že počet herní klesá. Pokles v počte herní pripisuje hovorca Asociácie hier a zábavy a Asociácie prevádzkovateľov videohier Juraj Danielis samoregulačnému Memorandu o porozumení, ktoré presne pred rokom podpísali zástupcovia týchto profesijných asociácií. V memorande sa zaviazali nezvyšovať počet herní, ako aj zrušiť reklamu a nápisy, ktoré tieto herne označujú. Prevádzkovatelia herní navyše tvrdia, že herne patria k najkontrolovateľnejším prevádzkam na Slovensku, zo zákona je tam prítomný stály dozor, sú pripojené na finančnú správu, ministerstvo financií či na políciu. Zákaz herní, ktorého sa samosprávy domáhajú prostredníctvom petície, by podľa asociácií zastupujúcich herný priemysel viedol k čiernemu prevádzkovaniu herní.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk