Protikorupčný pochod sa pravdepodobne zopakuje, vláda nesplnila požiadavky

Protikorupčný pochod študentov
Transparent počas protikorupčného pochodu. Foto: SITA

Veľký protikorupčný pochod sa s najväčšou pravdepodobnosťou zopakuje, pretože neboli splnené požiadavky jeho organizátorov. Potvrdil to jeden z organizátorov Dávid Straka.

Akciu, ktorá sa konala pred dvomi týždňami, podporili v Bratislave tisícky ľudí. Organizátori pochodu – stredoškoláci Dávid Straka a Karolína Farská – chcú spustiť aj petíciu, v nej plánujú vyzbierať 100 000 podpisov. Potom sa chcú obrátiť sa s požiadavkami na Národnú radu SR.

Organizátori majú len štyri požiadavky – žiadajú dôkladné vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila, odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka a prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara. Požadujú tiež odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a pokračovanie vo vyšetrovaniach a súdnych konaniach ohľadom všetkých Vladimírom Mečiarom amnestovaných skutkov.

„Ľudia sú presvedčení, že všetko je spojené s úplatkami a nemôžem to ignorovať. O proteste sa môžeme baviť všelijako. Rešpektujem právo ľudí na Slovensku, aby sa zhromaždili a vyjadrili svoj názor. Cítim tlak verejnej mienky, aby sme prijímali ďalšie protikorupčné opatrenia. Poďme robiť všetko preto, aby ľudia vnímanie zmiernili,“ uviedol o protikorupčnom pochode premiér Robert Fico.

Zároveň uviedol, že napísal osobný list takmer 3 000 starostom a primátorom, aby na korupciu upozorňovali, že vláda pracuje na zákone o oznamovateľoch korupcie a prijala opatrenia, pokiaľ ide o daňové úniky. „Venujem tejto téme primeranú pozornosť,“ povedal.

V súvislosti s korupciou opäť zdôraznil, že tak minister vnútra Robert Kaliňák, ako aj policajný prezident Tibor Gašpar majú jeho plnú dôveru. Aj vďaka nim je Slovensko veľmi bezpečnou krajinou. K slovám generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, že korupcia je aj na najvyšších miestach, uviedol, že ak Čižnár o niečom vie, môže konať.

Fico odmietol, žeby niekto kládol prekážky vyšetrovateľom, prokurátorom a sudcom pri vyšetrovaní napríklad kauzy Gorila.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk