Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prvá prešporská bosorka
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, weheartiit.com

Prvá prešporská bosorka sa volala Agatha, upálená bola pred 400 rokmi pri Michalskej bráne

Agatha Toott Borlobaschin získala „titul“ prvej upálenej bosorky z Prešporka.

Ak bola žena obvinená z bosoráctva, nemala pred 400 rokmi žiadnu šancu na prežitie. Ľudia sa čarov báli a najjednoduchšia cesta, ako ich poraziť, bolo usmrtiť dotyčnú osobu, ktorá mala mať nadprirodzené schopnosti. Veľakrát boli nespravodlivo obvinené krásne a vzdelané ženy, ktoré sa ničím neprevinili.

Smrť v plameňoch

Niektoré bosorky boli upálené, čím sa mala očistiť ich čierna duša. Iné bosorky utopili, bol to test. Ak sa väzenkyňa utopila, nebola bosorkou a jej duša bola spasená. Pokiaľ vyplávala väzenkyňa na hladinu a neutopila sa, ľudia verili, že bola skutočnou bosorkou a že zázračne prežila vďaka čarom.

Prvá prešporská bosorka
Ženy obvinené z bosoráctva spálili alebo utopili.Foto: history.com

V starej Bratislave stálo niekoľko drevených popravísk, najznámejšie boli na Hlavnom námestí a pri Michalskej bráne. Práve na druhom popravisku bola upálená v roku 1602 žena, ktorej meno sa zapísalo do histórie hlavného mesta.

Udala ju mäsiarova žena

Prvou osobou, ktorá bola v Prešporku súdená pre čarodejníctvo, bola tridsaťročná Agatha Tott Borlobaschinová. Udala ju manželka mäsiara s tým, že Agatha je bosorka a vrahyňa.

Agatha bola obvinená z obcovania s diablom pred vlastným manželom a lietania na metle. Taktiež mala oslepiť inú ženu a to tak, že zašila ropuche oko ihlou a vlasom. Zodpovedala aj za rozpad biznisu mäsiara – mäso z dobytka začarovala a spôsobila chorobu aj samotnému mäsiarovi.

Agathu uväznili a mučili. K všetkým obvineniam sa napokon priznala. Následne zaznel nad úbohou ženou rozsudok – verejné upálenie na popravisku pri Michalskej bráne.

Prvá prešporská bosorka
Agathu upálili pred 400 rokmi na tomto mieste.Foto: Bratislavadeň (kk)

Bosorku pripomína pamätná tabuľa

Na rozhraní Župného a Hurbanovho námestia bola Agatha 24. mája v roku 1602 verejne upálená. Na mieste jej upálenia stojí podnes pamätná tabuľa.

Prvá prešporská bosorka
Na mieste, kde vyhasol život Agathy, bola osadená pamätná tabuľa.Foto: Bratislavadeň (kk)

Známou prešporskou bosorkou bola aj Alžbeta Magysányiová. Podobne ako Agatha, aj Alžbeta bola obvinená z obcovania s diablom, ovládala živly ako mráz a vietor, pomocou ktorých zničila úrodu miestnym obyvateľom. Ani ona sa nevyhla smrti upálením.

Obe ženy boli odsúdené na trest smrti za panovania Rudolfa Habsburského. Traduje sa, že uhorský kráľ sa sám rád venoval alchýmii a rôznym druhom okultizmu. To však očividne už nikomu neprekážalo…

Procesy s bosorkami boli definitívne zrušené až za vlády Márie Terézie v polovici 18. storočia.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X