Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rodina hriby fontana bratislava 1.jpg
bratislava.sk
9. apríla 2019 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Prvé opravené a zmodernizované fontány mesto spustí už o týždeň

Celkovo mesto plánuje spustiť 38 fontán. Informoval o tom hovorca magistrátu Peter Bubla.

Bratislava spustí opravené a zmodernizované fontány, prvé štyri už o týždeň v pondelok 15. apríla. Postupne pridá i ďalšie, medzi ktorými budú aj zrekonštruované fontány Plastika s raketou v parčíku na Kvačalovej ulici v Ružinove alebo fontána Rodina (Hríby) na Karloveskej ulici v mestskej časti Karlova Ves.

Ružinovská fontána Plastika s raketou, ktorú postavili v roku 1974, získala znova po mnohých rokoch svoju pôvodnú podobu. Okrem farebného nasvietenia dobudovali fontáne aj repliku rakety, ktorá zmizla ešte počas budovania fontány. Replika plastiky s raketou je najnovšie obohatená aj o efekt vodnej hmly vytvárajúcej dojem rakety pri štarte. Aj vďaka tomu sa stáva unikátnou „dymiacou“ fontánou v meste.

Rozsiahlou rekonštrukciou prešla aj fontána Rodina (Hríby) na Karloveskej ulici. Táto kaskádovitá fontána z roku 1980 znázorňuje rodinu – rodičov a tri deti. Fontána bola nefunkčná, pretože z bazénov unikala voda a rozvody v strojovni boli skorodované a popukané. Po rozsiahlej rekonštrukcii je fontána v plnej prevádzke a dopĺňa ju nové a moderné nasvietenie v niekoľkých farbách.

V Bratislave sa nachádza viac ako 150 fontán

Prevádzku a opravu fontán zabezpečuje Generálny investor Bratislavy (GIB). V tomto roku plánuje opraviť aj ďalšie fontány, okrem iných aj známu Maximilliánovú fontánu na Hlavnom námestí. Práce v rámci prvej etapy jej rekonštrukcie by mali byť ukončené do konca mája. Plánovaná je aj druhá etapa tejto opravy, v rámci ktorej by sa mal odstrániť vonkajší prstenec z roku 2005 a na východnej a západnej strane fontány by mali byť schodíky.

Bratislava má vyše 150 fontán, z ktorých však mnohé patria mestským častiam, majiteľom hotelov alebo napríklad nákupným centrám. GIB ako správca mestských fontán zabezpečuje údržbu a prevádzku 55 zariadení, 41 fontán, 11 pitných fontánok a tri studne. Tento rok pribudnú aj dve nové pitné fontánky – Na Hradnom vrchu a v parčíku Svoradova.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X