Prvé opravené a zmodernizované fontány mesto spustí už o týždeň

Rodina hriby fontana bratislava 1.jpg
bratislava.sk

Celkovo mesto plánuje spustiť 38 fontán. Informoval o tom hovorca magistrátu Peter Bubla.

Bratislava spustí opravené a zmodernizované fontány, prvé štyri už o týždeň v pondelok 15. apríla. Postupne pridá i ďalšie, medzi ktorými budú aj zrekonštruované fontány Plastika s raketou v parčíku na Kvačalovej ulici v Ružinove alebo fontána Rodina (Hríby) na Karloveskej ulici v mestskej časti Karlova Ves.

Ružinovská fontána Plastika s raketou, ktorú postavili v roku 1974, získala znova po mnohých rokoch svoju pôvodnú podobu. Okrem farebného nasvietenia dobudovali fontáne aj repliku rakety, ktorá zmizla ešte počas budovania fontány. Replika plastiky s raketou je najnovšie obohatená aj o efekt vodnej hmly vytvárajúcej dojem rakety pri štarte. Aj vďaka tomu sa stáva unikátnou „dymiacou“ fontánou v meste.

Rozsiahlou rekonštrukciou prešla aj fontána Rodina (Hríby) na Karloveskej ulici. Táto kaskádovitá fontána z roku 1980 znázorňuje rodinu – rodičov a tri deti. Fontána bola nefunkčná, pretože z bazénov unikala voda a rozvody v strojovni boli skorodované a popukané. Po rozsiahlej rekonštrukcii je fontána v plnej prevádzke a dopĺňa ju nové a moderné nasvietenie v niekoľkých farbách.

V Bratislave sa nachádza viac ako 150 fontán

Prevádzku a opravu fontán zabezpečuje Generálny investor Bratislavy (GIB). V tomto roku plánuje opraviť aj ďalšie fontány, okrem iných aj známu Maximilliánovú fontánu na Hlavnom námestí. Práce v rámci prvej etapy jej rekonštrukcie by mali byť ukončené do konca mája. Plánovaná je aj druhá etapa tejto opravy, v rámci ktorej by sa mal odstrániť vonkajší prstenec z roku 2005 a na východnej a západnej strane fontány by mali byť schodíky.

Bratislava má vyše 150 fontán, z ktorých však mnohé patria mestským častiam, majiteľom hotelov alebo napríklad nákupným centrám. GIB ako správca mestských fontán zabezpečuje údržbu a prevádzku 55 zariadení, 41 fontán, 11 pitných fontánok a tri studne. Tento rok pribudnú aj dve nové pitné fontánky – Na Hradnom vrchu a v parčíku Svoradova.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk