Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Samuel zoch pozv├inka.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Informačné ústredie Matice slovenskej
23. októbra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Prvému slovenskému bratislavskému županovi Samuelovi Zochovi odhalia bustu v centre Bratislavy

Samuelovi Zochovi ako prvému slovenskému bratislavskému županovi v medzivojnovom Československu slávnostne odhalia bustu pred bývalým Župným domom v centre Bratislavy.

Pred budovou, v ktorej kedysi sídlila aj Slovenská národná rada, bude mať čestné miesto vďaka Matici slovenskej, OZ Skrášlime Slovensko a finančnej podpore Úradu vlády SR.

Podujatie venované slovenskému politikovi a evanjelickému duchovnému a biskupovi sa pod záštitou predsedu vlády Petra Pellegriniho uskutoční 29. októbra o 15.00 hodine v rámci širších osláv 100. výročia podpísania Deklarácie slovenského národa a vzniku prvého Československa.

Súčasťou programu bude aj odborný seminár a kultúrny program v bývalom Župnom dome. „Samuela Zocha poznajú Slováci najmä podľa pomenovania Zochovej ulice v Bratislave alebo Zochovej chaty v Modre. Málokto však vie, že Zoch bol autorom pôvodného návrhu Deklarácie slovenského národa, takzvanej Martinskej deklarácie z 30. októbra 1918. Slovenský národ touto deklaráciou ustanovil Slovenskú národnú radu za svoju jedinú oprávnenú predstaviteľku, čím prevzal moc na území Slovenska,“ povedal riaditeľ Slovenského historického ústavu MS docent Ivan Mrva.

Samuel zoch busta.jpg

Samuel Zoch ako župan mal v roku 1919 veľkú zásluhu na tom, že v národnostne zmiešanej Bratislave nedošlo po rozpade Uhorska k veľkým národnostným konfliktom. „K nespokojnosti obyvateľov Bratislavy prispievala aj zlá sociálna situácia a problémy so základným zásobovaním mesta po prvej svetovej vojne. Zoch sa tiež musel vyrovnať so štrajkom časti obyvateľstva, no napokon sa mu podarilo upokojiť vášne. Bol vnímaný ako politik, ktorý dokázal spojiť všetky národnosti mesta, no pritom udržať novú československú moc,“ zdôraznil I. Mrva.

O duchovnom, ale aj spoločenskom pôsobení Samuela Zocha v Modre budú na seminári hovoriť Agáta Petrakovičová Šikulová, autorka knihy Modranská stopa Samuela Zocha, a modranský evanjelický farár Ján Oslík.

Jeho bibliografický profil uvedie doktorka Natália Petranská Rolková, Zocha ako župana opíše docent Ivan Mrva a poslanecké aktivity v Národnom zhromaždení ČSR v Prahe osvetlí doktor Peter Mulík. Zároveň bude premietaný krátky historický dokument o Samuelovi Zochovi a prezentované fotografie z jeho života.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X