Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÉ: Psí výbeh
ilustračné: SITA ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA – Nový psí výbeh v meste Banská Bystrica už využívajú chovatelia. Na snímke je odpadkový kôš pre psie exkrementy. Banská Bystrica, 11. január 2013. Foto: SITA/Ján Viazanièka
23. augusta 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Psíčkari si môžu na miestom úrade v Novom Meste zobrať vrecká na psie exkrementy

Psičkári v Novom Meste, ktorí za psa zaplatili miestnu daň, si môžu na miestnom úrade vyzdvihnúť vrecká na psie exkrementy.

Ako ďalej uviedol novomestský hovorca Marek Tettinger, cieľom je podporiť zodpovedných chovateľov psov a pomôcť zvýšiť čistotu v Novom Meste. V súčasnosti je v mestskej časti 125 košov na psie exkrementy, ich súčasťou sú aj stojany na papierové vrecká. Podľa hovorcu vrecká dopĺňajú trikrát do týždňa. „Napriek tomu sa stáva, že vrecúška zo stojanov miznú už po pár hodinách, niektorí psičkári si totiž berú vrecká do zásoby,“ doplnil s tým, že vrecká si môžu obyvatelia vyzdvihnúť na miestnom úrade na Junáckej ulici na druhom poschodí v kancelárii číslo 206.

Stránkové hodiny sú v pondelok a v stredu od 8. do 12. hodiny a od 13. do 17. hodiny alebo v piatok od 8. do 12. hodiny. Mapu s rozmiestnením nádob na psie exkrementy nájdu Novomešťania na internetovej stránke www.pes.banm.sk, na ktorej samospráva prináša informácie pre psičkárov. Ľudia tam nájdu aj zoznam psov prihlásených v MČ Bratislava – Nové Mesto.

Podľa stránky držiteľ, ktorý nevyčistí znečistené miesto po svojom psovi, poruší zákon a môže dostať v blokovom konaní pokutu do 33 eur a v priestupkovom konaní pokutu do 65 eur. „Miesta, kde sú umiestnené zberné nádoby na psie výkaly, sú miesta, kde je voľný pohyb psa povolený. Ak sa v blízkosti nenachádza kôš na psie exkrementy je možné využiť i zbernú nádobu na smeti,“ uvádza samospráva s tým, že ak pes znečistí verejné priestranstvo, povinný vyčistiť toto miesto je jeho majiteľ.

Povinnosť platiť daň za psa vyplýva zo zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Výšku dane si obec určuje sama. „Pes sa stáva predmetom dane po dovŕšení veku šesť mesiacov a daňová povinnosť vzniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po šiestom mesiaci. Správcom dane za psa je obec,“ pripomína Nové Mesto a informuje, že z daní mestská časť financuje čistenie mestskej časti. Sú to služby, ktoré zabezpečujú koše na psie exkrementy, ako aj ich obsluhu, likvidáciu a odvoz odpadu.

Za psa, ktorého chovajú v byte i v rodinnom dome, zaplatí fyzická osoba ročne 50 eur, za adaptovaného psa z útulku je to 25 eur za rok. Za psa, ktorého chovajú vo firme ako strážneho psa, zaplatí majiteľ 70 eur.

Marek Tettinger spomenul, že oplotené výbehy pre psov v Novom Meste vznikli v rámci revitalizácie parkov na Sadovej a na Hálkovej ulici. „V súčasnosti novomestská samospráva komunikuje s magistrátom o zverení pozemku na Pionierskej ulici, kde má v pláne urobiť ďalší oplotený výbeh,“ ukončil hovorca Nového Mesta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X