Psy sa môžu v prírode nakaziť pseudobesnotou. Ochorenie prenášajú diviaky, ktoré sú aj v Bratislave

diviak, pes
Foto: ilustračné, Gettyimages

Na Slovensku sa objavili dva prípady pseudobesnoty. Ak chodíte so svojím psíkom do prírody, majte sa na pozore.

Hoci je zima, mnohí majitelia psov berú svojich chlpáčov na prechádzky do prírody. Je prirodzené, že cestu im v lese či na poli občas skríži divá zver. Psíka radšej k zveri nepúšťajte, pretože je možné, že prenáša nebezpečnú Aujeszkyho chorobu, alebo tzv. pseudobesnotu.

Príznaky ochorenia

Ako informuje web tvnoviny.sk, posledný prípad sa objavil pri Púchove. Majitelia vzali mladého psa k veterinárovi, no už mu nedokázal pomôcť. Veterinár opísal, že pes bol agresívny, slintal a škriabal. Druhý prípad pochádzal z Kysúc.

Zlou správou je, že ak sa pes nakazí, neexistuje liečba a do dvoch dní uhynie. Týmto ochorením sa ľudia nemôžu nakaziť. Vyskytuje sa v Európe, juhovýchodnej Ázii, Strednej a Južnej Amerike a Mexiku.

Nákazu prezradí niekoľko príznakov, ako napríklad zvýšená teplota a malátnosť psa, odmietanie potravy či problémy s dýchaním. Pes sa nakazí, keď príde do kontaktu s diviakom alebo jeho exkrementami. Najohrozenejšie sú poľovné psy.

Diviaky aj v Bratislave

Štátna veterinárna a potravinová správa eviduje ročne približne do 15 prípadov nákazy pseudobesnotou. Diviaky posledné roky strácajú plachosť a často sa pohybuje spolu celá rodinka zložená z viac ako 10 kusov.

V Bratislave vídať najčastejšie diviaky v Karlovej Vsi, Dúbravke a častiach Starého Mesta. Ak sa zvyknete prechádzať so psíkom v prírode v hlavnom meste a viete, že sa tam pohybujú diviaky, majte ho na vôdzke a nezabudnite kontrolovať, či cestou niečo nezjedol. Hoci nie je zatiaľ hlásený prípad z Bratislavy, je dobré mať sa na pozore v každom prípade.

Taktiež sa neodporúča psa kŕmiť neupraveným mäsom z diviaka, pretože vírus dokáže prežiť aj v mraze. Nakaziť sa môžu aj iné domáce zvieratá, napríklad mačky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk