Rača má v pláne v najbližších rokoch vybudovať 25 nových tried na základných školách

trieda, škola, učiteľ
Foto: ilustračné, SITA

Mestská časť považuje vytvorenie nových tried za veľkú prioritu.

Bratislavská mestská časť Rača plánuje v najbližších rokoch vybudovať 25 nových tried na základných školách. Nedostatok miest pre račianske deti chce mestská časť vyriešiť rekonštrukciou základnej školy (ZŠ) na Plickovej ulici alebo prenájmom tried v Strednej odbornej škole (SOŠ) Na pántoch. Informoval o tom na svojej facebookovej stránke starosta Rače Michal Drotován.

Mestská časť považuje vytvorenie nových tried za akútny problém, ktorý je potrebné riešiť okamžite. V školskom roku 2020/21 potrebujú vytvoriť sedem tried, v roku 2021/22 osem tried, pre školský rok 2022/23 šesť tried a nasledujúci rok štyri triedy. Riešenie by nemalo byť iba čiastkové, ale dlhodobé a udržateľné, preto Rača navrhuje viaceré možnosti.

Mestská časť si chce prenajať 15 tried v SOŠ Na pántoch pre roky 2020/21 a 2021/22. „Je to jediná škola v Rači, ktorá nám vie zabezpečiť po vzájomnej dohode a úpravách priestoru takýto veľký počet tried, ako aj kapacitu jedálne, telocvične a dokonca i plavárne. Samozrejme, súčasťou by bola úprava areálu, zlepšenie ihrísk, zavedenie školského autobusu, oprava chodníka a podobne. Veľmi sa teším, že pani riaditeľka Katreniaková je tomu pozitívne naklonená,“ povedal Michal Drotován

Dobudovanie ZŠ Plickova a prístavba ZŠ Tbiliská

Druhá alternatíva je oprava a dobudovanie ZŠ Plickova a vybudovanie prístavby v ZŠ Tbiliská. „V oboch prípadoch bude potrebné stavebné konanie a následná kompletná rekonštrukcia, resp. výstavba, čo nie je ani teoreticky možné stihnúť do septembra 2020, preto je alternatíva číslo jedna nevyhnutnosťou,“ zdôraznil Drotován.

Počet nových tried, ktoré treba v Rači vytvoriť, vypočítali z počtu detí, ktoré majú trvalé bydlisko v tejto mestskej časti. Ak ma dieťa trvalý pobyt v Rači, v zmysle zákona má mať možnosť chodiť do ZŠ a plniť si povinnú školskú dochádzku v Rači. „Deti, ktoré boli prijaté do ZŠ napríklad pred piatimi rokmi a teraz idú do šiesteho ročníka, nemôžeme len tak vyhodiť zo školy. Okrem toho by to situáciu ani nevyriešilo. Ten potrebný počet tried je skutočne vysoký,“ uzatvoril Drotován.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk