Rača rozšíri cintorín, pribudnú stovky miest na pochovanie

cintorín
raca.sk

Vďaka zámene pozemkov medzi Ministerstvom vnútra a Hlavným mestom získala mestská časť Rača pozemok s výmerou 305 m² vedľa už existujúceho cintorína, na ktorom by mali pribudnúť ďalšie hrobové a urnové miesta.

„Spomínaný pozemok sa nachádza medzi školským dvorom cirkevnej základnej školy a severnou hranicou cintorína. Škola ho však nevyužívala kvôli havarijnému stavu starého múru. Naopak, ako samospráva ho vieme využiť veľmi efektívne – podľa predbežných odhadov by tu mohlo pribudnúť takmer 50 klasických hrobov a urnová stena s približne 240 miestami,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský.

Dnes sa stretol s vedením cirkevnej školy a mestským pohrebníctvom Marianum, aby sa dohodli na ďalšom postupe. „Samozrejme, že spravíme obhliadku a znalecké posudky na stromy, ktoré sa na tomto pozemku nachádzajú. Ak budú v dobrom zdravotnom stave, zachováme ich v čo najväčšej miere, a to aj na úkor počtu hrobových miest,“ dodal.

Fakt, že Bratislava trpí nedostatkom hrobových a urnových miest, je zrejmý aj z oficiálnej správy spoločnosti pohrebníctva Marianum ešte z roku 2013, podľa ktorej nemalo Hlavné mesto v Rači k dispozícii žiadne voľné hrobové miesta.

Marianum potrebuje ročne na pochovávanie 400 až 600 nových hrobových miest. Ako sa uvádza v materiáli (2013), pri počte 1 851 voľných hrobových miest a spomínanej ročnej potrebe, zostáva kapacita cintorínov v správe organizácie Marianum na 3 až 4,5 roka.

„V súčasnosti teda máme miesta už len na 1,5 – 3 roky,“ povedal Pilinský. „Rozšírením cintorína by Rača získala miesta na pochovanie na viac ako 10 rokov,“ dodal.

Nové miesta na mestské cintoríny rieši aj súčasne platný Územný plán, ktorý počíta s vybudovaním úplne nového cintorína za Komisárkami smerom na Svätý Jur.

„Ide však o agendu Hlavného mesta a navyše všetky pozemky na nový cintorín sú súkromné. Preto naplno využijeme možnosť, ktorá sa nám naskytla,“ uzavrel račiansky starosta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk