Rača sa v boji proti čiernym stavbám vo vinohradoch posunula. Okresný úrad potvrdil ich odstránenie

Cierne stavby raca .jpg
raca.sk

Stavebný úrad v Rači sa piatimi rozostavanými domami v račianskych vinohradoch v lokalite Fixle, realizovanými bez stavebného povolenia a v rozpore s územným plánom mesta, zaoberá už štyri roky. Za túto dobu postupne využíva všetky svoje zákonom stanovené kompetencie, no ani po takej dlhej dobe sa nepodarilo prípad posunúť tak, aby stavebník čiernych stavieb Juraj Obermajer reálne niesol za svoje nelegálne konanie zodpovednosť, o treste za porušenie zákona ani nehovoriac.

Račianska samospráva po rokoch konečne uzrela svetielko nádeje. Okresný úrad (OÚ) Bratislava v odvolacom konaní potvrdil v poradí druhé rozhodnutie račianskeho stavebného úradu o odstránení stavieb, vydané síce už pred rokom, no kvôli odvolaniu stavebníka bolo až doteraz posudzované nadriadeným orgánom.

OÚ nakoniec potvrdil zákonnosť rozhodnutia račianskeho stavebného úradu, ktorý v rozhodnutí o odstránení stavieb nariadil Obermajerovi aj niekoľko podmienok, okrem iných aj to, že po odstránení stavieb uvedie pozemky do primerane pôvodného stavu podľa druhu využitia zapísanom na liste vlastníctva a v súlade s funkčným využitím určeným územným plánom mesta. Stavebník má tiež povinnosť stavbu odstrániť do 120 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti tohto rozhodnutia.

Obchádzanie zákona?

„Tento exemplárny príklad arogancie stavebníka a celý príbeh okolo jeho piatich domov v našich račianskych vinohradoch možno v širších súvislostiach chápať aj ako učebnicový príklad nedokonalosti našich zákonov, ktoré zorientovaných právnikov, ktorých pán Obermajer okolo seba zjavne má, doslova lákajú obchádzať zákon s vedomím, že ich minie akýkoľvek postih,“ vyhlásil starosta Rače Peter Pilinský.

čierne stavby, Fixle, Rača, vinohrady
raca.sk

Stavebník Obermajer ešte aj na súdnom pojednávaní v septembri 2016 pred súdom vyhlásil, že sa cíti nevinný a žiadal o ukončenie trestného stíhania voči svojej osobe. Trestné stíhanie nakoniec aj zastavené bolo, a to z dôvodu, že za spomínaný skutok bol stavebník už potrestaný príslušným správnym orgánom uloženou pokutou, ktorú možno považovať za dostatočný postih, a preto nemôže byť vzhľadom na zákonnú prekážku potrestaný dvakrát za rovnaký čin.

Principiálny problém

„Vtedy som si povedal: nevadí, jednu bitku sme prehrali, ideme ďalej.  Krátko nato sme vydali prvé rozhodnutie o odstránení stavieb, a keď sa stavebník voči nemu odvolal, nadriadený orgán naše rozhodnutie zrušil! Ešte aj tá pokuta, ktorú sme mu svojho času udelili, pre ktorú bolo zastavené aj trestné stíhanie a ktorá bola smiešna oproti jeho možným ziskom za domy, skončila na základe žaloby Obermajera na súde, ktorý o nej doteraz ešte nerozhodol,“ vyhlásil starosta Rače Peter Pilinský, ktorý čierne stavby v Rači vníma už aj ako principiálny problém.

„Keď nedokážeme postihovať a trestať čierne stavby bez stavebného povolenia umiestňované v rozpore s územným plánom Hlavného mesta, ako potom môžeme zastavovať či obmedzovať obrovské developerské projekty s právoplatným stavebným povolením, ktoré nám rastú doslova pod oknami?“ myslí si Pilinský, ktorý sa však z aktuálnych informácií od okresného úradu v kauze Obermajer teší.

Zmiznú čierne stavby?

„Je mi jasné, že stavebník urobí ešte ďalšie právne kroky v snahe vyhnúť sa definitívnemu odstráneniu tých domov, avšak aj potvrdenie a odobrenie postupov nášho stavebného úradu od nadriadeného orgánu a konečne aj nejaký viditeľný posun je pre mňa dobrá správa. Aj keď našim občanom v súčasnosti kazia kvalitu života oveľa väčšie výstavby ako je týchto päť domov, stále verím, že Obermajerove stavby nakoniec zmiznú z Fixlov – jednak kvôli obhajobe spravodlivosti a tiež kvôli odkazu, že zákony, nech už sú akokoľvek deravé, platia pre nás všetkých rovnako,“ dodal.

Mestská časť Rača zvolí voči Obermajerovi ďalší postup v závislosti od toho, aké právne  úkony on vykoná voči vydanému právoplatnému rozhodnutiu okresného úradu a račianskeho stavebného úradu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk