V Rači sa uskutoční Májová kvapka krvi, príďte darovať najvzácnejšiu tekutinu

kvapka krvi, darovanie krvi
ilustračné: SITA

Dobrovoľní darcovia krvi sa môžu tento mesiac zapojiť do Májovej kvapky krvi v Rači. Najvzácnejšiu tekutinu môžu prísť darovať v piatok 19. mája do Kultúrneho strediska na Žarnovickej ulici od 8. hodiny.

Akciu organizuje mestská časť Rača so Slovenským Červeným krížom a Národnou transfúznou službou.

Akcie spojené s darovaním krvi sa v bratislavských mestských častiach zvyknú konať počas celého roka. Hromadné darovanie krvi býva napríklad v Dúbravke či v mestskej časti Karlova Ves. Asi najznámejšou je celoslovenská kampaň Valentínska kvapka krvi.

Národná transfúzna služba na svojej oficiálnej webovej stránke informuje, že približne 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek každoročne spotrebujú iba na Slovensku. Krv potrebujú obete úrazov a nehôd, ľudia, ktorí chodia na operácie, pacienti, ktorí sa liečia na leukémiu, na nádorové ochorenia i na ochorenia krvných buniek. Celosvetovo za jeden rok pacientom podajú viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.

Darcom krvi môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, s minimálnou hmotnosťou 50 kg. Muži môžu darovať krv s odstupom troch mesiacov, ženy každé štyri mesiace. Množstvo odobratej krvi (400 – 450 ml) je pre darcu neškodné. Objem krvnej straty sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek za dva týždne, strata železa za dva mesiace.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk